Hangi Yağlar Vücuda Daha Faydalı?

0
112
Hangi Yağlar Vücuda Daha Faydalı?
Hangi Yağlar Vücuda Daha Faydalı?
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Diyet yağları, besinlerde ve yağlarda bulunan protein ve karbonhidrat ağırlıklı makro besin öğesinden biridir. Erken yaşlarda midede hazımsızlık gibi çeşitli sorunlara neden olmakla birlikte beslenme tercihine göre kalp damar sistemi sorunları gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Kalp damar sağlığı sistemi denilince akla hemen çeşitli yağlar geliyor.

Yağ Tüketimi Neden Önemlidir?

Yağlar, enerji kaynağı olmanın yanı sıra başka fonksiyon türleri olarak da önemlidirler. Yağlar, gram başına enerji açısından oldukça zengin besinlerdir. Ayrıca yağda bulunan eriyen vitaminler A- D- E ve K vitamini vücut yapısı açısından da oldukça önem taşımaktadır. Bununla beraber yağlar, insan hücrelerinin duvarındaki hücre sağlığı için de gerekli ve önemli yapı taşlarındandır.

Et, balık, yumurta gibi süt ürünleri ve hayvansal kaynaklardan alınabilen ceviz, fıstık, badem, zeytin ve mısır gibi besinlerden çeşitli yağları temin etmek mümkündür.

Hangi Yağları Ne Kadar Tüketmeliyiz?

Yetişkinler, günlük besinle ile aldıkları enerjinin bir kısmını yağlardan sağlanması önerilmektedir. Sporcuların, fiziksel aktivitesi oranı yüksek olan bireylerde ise yağ oranın %35’e kadar çıkabileceği söylenebilir. Bu bağlamda dikkat edilerek vücuttan aşırı yağ alımını önlemeli ve besinlerden ihtiyaç kadar yağ alınmalıdır. Vücut sağlığımız için daha çok organik yağları tercih etmeliyiz bunların en başında zeytin yağı öneriler arasındadır.

Sağlığımız İçin Günlük Ne Kadar Yağ Tüketmeli?

Yağ tüketmek asla zararlı değildir ve günlük olan beslenme alışkanlığımızda, belirtilen miktardan daha az yağ tüketmek gereklidir. Önemli olan yağın alımından çok, yağın çeşidi ve hangi yağ asidinin türlerine göre ne kadar tüketildiğidir. Günlük yaşantımızda tüketilen yağ oranının %30-35’lik miktarının doymuş yağlardan ve geri kalanının da tekli ve çoklu olmayan doymamış yağlardan alınması daha fazla önerilebilir. Bununla beraber besinlerde mümkünse işlenmiş olan endüstriyel, trans yağ türlerini hiç kullanmamalıyız ya da kullanma eğilimi varsa %5’ten fazla olmaması gerekmektedir.

Doymuş yağlardan daha çok, bitki kökenli olan gıdalarda ve bazı deniz ürünlerinden, yağ asidinin büyük bir bölümü tekli doymamış veya çoklu doymamış yağ durumundadır. Bazı doymuş yağlar, insanların beyin hücrelerindeki ana bileşenlerinden birisi olan sağlıklı beyin fonksiyonu için çok gereklidir. Bu nedenle çok fazla doymuş yağ tüketmek yerine sebze ve meye ağırlıkta besinleri tüketerek vücudumuzun istediği enerjiyi de sağlayabiliriz. Çok fazla yağ kullanımı insanlarda uzun yıllar boyunca birikerek bir çok kalıtsal hastalığa davetiye çıkardığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz