Hashtag Kullanımı Önemi ve Püf Noktaları

1
642
Hashtag Kullanımı
Hashtag Kullanımı
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

2007 yılında ilk olarak Twitter’da kullanılan hashtag, 2011 yılında Instagram’da 2013 yılında ise Facebook’ta kullanılmaya başlandı. Günümüzde ise hashtag kullanımı, sosyal medyada içeriklerin pazarlanması açısından çok önemli bir yer edindi.

Hashtag Kullanımının Önemi

Diğer sosyal medyalar ile kıyaslandığında en çok etkileşimi olan sosyal medya instagram; bu yüzden instagram, hashtag’lerin en kullanışlı olduğu mecra. Instagram’ın keşfet özelliği sayesinde içerikler oldukça geniş bir kitleye hızlı bir şekilde yayılabiliyor. Hashtag kullanmanız içeriklerinizin takipçileriniz haricinde diğer kullanıcılara da ulaşmasını sağlayacak, etkileşim oranınızın bir hayli artmasında da faydalı olacaktır.

Hashtag Kullanımında Önemli Unsurlar

Hashtag kullanılırken dikkat edilmesi gereken belli kuralların olduğu söylenebilir. Gelin bunları birlikte inceleyelim;

Onlarca Hashtag Kullanmayın

Onlarca hashtag kullanmanız içeriğinizin öne çıkmasını sağlamayacaktır. Piqora’nın yaptığı araştırmaya göre en fazla etkileşim alan hashtag sayısı ortalama olarak yedi. Fazlaca hashtag kullanmanız içeriğinizin spam olarak algılanmasına sebep olabilir. Bu yüzden anlamlı ve yeteri kadar hashtag kullanın.

Uyumlu Hashtag’ler Kullanın

Kullandığınız hashtag’ler içeriğiniz ve sosyal medya profiliniz ile uyumlu olmasına dikkat edin. En çok etkileşim alan hashtag’leri kullanmak uzun vadede sayfanızın yararına olmayacaktır. Hashtag seçerken kendinize şunu sorun, “Paylaştığım içeriğe ulaşmak istesem, hangi hashtag’leri kullanırım?” Bu soru doğru hashtag’leri seçmenizde oldukça yardımcı olacaktır.

Uzun Hashtag Kullanımı Yapmaktan Kaçının

Sosyal medya kullanıcıları uzun uzun yazılan yazıları sevmiyorlar. Bu nedenle hashtag’larınızı da uzun tutmamaya önem gösterin. Tek bir hashtag’ta ortalama 13 kelime kullanmak idealdir. ( “#KısaVeÖz” gibi)

Cümleleriniz Hashtag’ten Oluşmasın

#sakın #ama #sakın #cümleleriniz #hashtaglerden #oluşmasın. Bu durum içeriklerin etkileşimini arttırmayacaktır. Ayrıca gördüğünüz gibi oldukça rahatsız edici bir durum da oluşturmakta.

Hashtagleri Kullanmadan Önce Araştırın

İçeriğinizde kullanacağınız hashtag’leri önceden araştırmanız faydanıza olacaktır. Kullandığınız hashtag farklı içerikler için kullanılmış olabilir. Bu durum içeriğinizin itibarını ve etkileşimini zedeleyecektir.

Önemli Kelimeleri Hashtag Olarak Kullanın

İçeriğinizin açıklamasında yer alan cümlenizde ayırt edici bir kelime varsa bu kelimeyi cümle içerisinde hashtag ile kullanmaktan kaçınmayın. Örnek olarak ünlü bir isimden bahsedecekseniz; “Paypal’ın kurucusu #ElonMusk hakkında bilinmeyenler.” şeklinde kullanabilirsiniz.

Hashtag!larınız sosyal medyada içeriklerinizin etkileşimini oldukça arttıracaktır. Fakat hashtag’ları kullanırken dikkatli olmaya özen gösterin.

Son olarak size hashtag’ları analiz etmenizde yardımcı olacak bir program önereceğim: Trendsmap, bu yardımcı araç ile bütün hashtag’leri gerçek zamanlı olarak analiz edebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz