Her İki Kişiden Biri Bu Sorunu Yaşıyor

0
88
Burun Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?
Burun Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Şüphesiz ki sağlıklı olmak hepimizin istediği bir yaşam tarzıdır. Tabi sağlıklı nefes almak da başlar bu durum. Sağlıklı ve düzgün nefes almanın yolu ise sağlık şartlarını tamamen yerine getiren bir buruna sahip olmaktan geçiyor. Burun tıkanıklığı, insanlardaki solunum yolunun ilk kapısıdır. Fakat günümüzde her iki kişiden birisi burun tıkanıklığı sonucunu doğuran, yani hava geçişlerini engelleyen veya kalıcı burun problemine sahip oluyor.

İnsanlar burun tıkanıklığının durumunu kalıcı olarak çözmektense genelde geçici yöntemlere başvurarak çözmeye çalışıyor. Aslında bu yapılan tamamen yanlış bir seçimdir. Burun tıkanıklığı, ilerleyen zamanda kalp hastalıkları, uyku apnesi gibi ölüm riskini, demans depresyon ve gibi çok ciddi sorunlu hastalıklara yol açıyor.

Burun Tıkanıklığı Hayat Kalitemizi Temelden Etkiliyor

Oksijen solunumu yapan canlılar için yaşama devam etmenin en önemli koşulu yeterli solunum yapabilmek. Oksijen azlığı ruh ve bedensel yaşantımızda beklenmedik sorunlar görülmesine neden oluyor.

Dolayısıyla burnumuzu tıkayan bir durum, yaşam kalitemizi kökten etkileyebiliyor. Yetersiz oksijen alımına bağlı olarak kişi, kendini sürekli yorgun hisseder. İnsanlar efor harcayarak yapabileceği işleri daha fazla efor sarf etmek zorunda kalır ve böylece fiziksel problemlerle beraber mutsuzluk ve depresyon gibi ruh sağlığını bozan sorunlar da sağlıksız nefes almaya bağlı olarak ortaya çıkıyor.

Burun Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?
Burnun anotomik yapısını gereği septumdaki eğrilikler veya  konkalarda şişme gibi yüzde bulunan trigeminal sinirlere baskı yaparak sinir boyunca yayılan burun yolu bir baş ağrısı sorunu olarak karşımıza çıkabilir. Migrenle karıştığı için ikisini ayırt edebilmek adına hastalardan sürekli olarak detaylı bir öykü alınması gerekir.Burun tıkanıklığının sorununa en çok rastlana neden hakkında bilgi veren birçok uzmanlar, burun eti rahatsızlığının kronik sinüzite kadar neden olan birçok durumun ortaya çıkacağını ve burnu neredeyse fonksiyonsuz bırakacağının altını çizmektedirler

İnsanların genelde sorunu doğru tespit etmekten kaçınır ya da geçici çözümlere yönelir. Burun tıkanıklığı sorunu aslında zaman içinde alışılan ve kanıksanan bir durumdur. Bu nedenle kişiler bunun kalıcı çözümü için ameliyat olma fikrine fazla alışamıyor ve bu operasyonları sürekli erteleme yoluna gitmektedirler.  Oysa ki burun tıkanıklığı problemi ilerleyen süreçte kronikleşen bir çok ciddi hastalıkları tetikleyebiliyor. İnsanlar solunum problemini görmezden gelerek bu tür sorunların altında başka etkenler aramakla zaman geçirdikleri için yaşadıkları sorunlar derinleşebiliyor. Bu tip sağlık sorunları için fazla geç kalmadan uzmana başvurmalıyız.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz