Herkesi İlgilendiriyor… Yıl Bitmeden Bu Ödemeleri Almayı Unutmayın!

0
114
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

SGK çoğu kişinin bilmediği çeyiz parası, emzirme ödeneği, rapor parası gibi birden fazla farklı isimler üzerinden vatandaşlara geri ödeme gerçekleştiriyor. 2019 yılı bitmeden bu ödemelerinizi alın.

Cenaze yardımı

Posta’nın haberine göre, ölen kişi adına 360 günlük sigorta primi yaptırılması bu ödeme için yeterli. Şahsın öldüğü dönem sigortası olması gerekmiyor. Bu ödemede 5 yıllık zaman aşımı var. Yapılacak olan ödeme ise 716 lira olarak belirlenmiş durumda. Ödemeler ilk olarak eş ve çocuklara bunlar yok ise anne, baba veya kardeşe devredilebiliyor.

Çeyiz yardımı

Yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlanmasının yanı sıra çeyiz parası adı altında ödemede yapılıyor. Bu ödenek SSK veya Bağkurlu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuğuna veriliyor. Başvuru SGK üzerinden yapılıyor.

Rapor parası

Rapor alınan sürede ödemeyi yapmayan patronlar yerine SGK bu görevi üstlenir. Yapılacak olan ödemenin rakamı kişinin son 3 aylık maaşı baz alınarak belirlenir. En düşük alınan günlük ödeme ayakta tedavide 56.84 TL iken yatarak tedavilerde 42.63 TL’dir. Bu parayı Bağkurlular da alır.

Emzirme ödeneği

SGK, halk arasında ’emzirme ödeneği’ olarak bilinen ödemeyi de gerçekleştiriyor. Bu paranın alınabilmesi için anne yada babanın SGK veya Bağkurlu olması ve en az 120 günlük priminin işlenmiş olması gerekiyor. Bu şartlara uyanlara 178 lira gibi bir ödeme yapılıyor.

Doğum izni

Doğum öncesi ve sonrası toplam 112 gün izin alan anneler çalışmadıkları bu günlerin parasını tahsil edebiliyor. Asgari ücretlinin aldığı en düşük ödeme 6.367 lira olarak annenin hesabına yatırılıyor. Para anne adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatıyor. Paranın yatıp yatmadığı, doğum izniniz bitince ‘turkiye.gov.tr’den kontrol edebilme şansına sahip.

Emekli olmayana

Bazı sigortalılar yaşı doldurmasına rağmen emeklilik için gerekli prim gününü tamamlayamıyor. Bu kişiler o ana kadar ödedikleri primleri SGK’dan toplu olarak geri isteyebiliyor. Bunun için SGK’ya dilekçeyle başvurmak gerekiyor.

Muhtaç engelliye

Yüzde 40 ve üzeri engelli olup da sosyal güvencesi bulunmayan engelliler,yaşlılar ile anne veya babası olmayan (yetim) muhtaç çocuklar için Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 818 TL gibi bir rakam aylık olarak bağlanıyor. Muhtaç aylığı için başvuranın gelirinin olmaması ya da 607 lirayı aşmaması şartı aranıyor.

Hastaya bakana

Devlet,engelli yada çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara evde bakım parası olarak aylık 1.305 lira tutarında bir ödeme gerçekleştiriyor. Evde bakım parası için Aile Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabiliyor.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz