High Noon (Kahraman Şerif)

0
154
High Noon
High Noon
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Süre : 85 Dakika

Tür : Aksiyon, Drama

Ülke: ABD

Yapım Yılı : 1952

IMDB : 8.0

Gary Cooper’ın yalnız adamı oynadığı, vakit öğleye yaklaştıkça Kahraman Şerif ile beraber izleyiciyi de geren, Oscar ödüllü muhteşem bir western filmi.

Ülkemizde “Kahraman Şerif” ismiyle 1953 yılında gösterime giren filmin yönetmenliğini Avustralyalı Fred Zinnemann yapıyor. Senaryonun Carl Foreman’a ait olduğu filmin başrollerinde ise Gary Cooper ve Rear Window filminden tanıdığımız, dönemin en gözde kadın oyuncularından Grace Kelly rol alıyor.

Will Kane (Garry Cooper)’in içeriye tıktığı kanun kaçağı, Frank Miller (Ian MacDonald)’in hapisten çıkıp, çetesiyle beraber kasabaya, Şerif’ten intikam almaya gelmesi, filmin konusunu oluşturuyor.

Will Kane’in, kasaba halkından kendisiyle beraber çarpışacak kimseyi bulamaması; saatin, Frank Miller’in treninin kasabaya varacağı öğle vaktine (high noon) yaklaşması ve henüz birkaç saat önce evlendiği Fowler Kane (Grace Kelly)’in de kendisini bırakıp kasabayı terk etmeye hazırlanması ile Will Kane, oyununu tek başına oynayacağının farkına varıyor.

Kasaba halkı tarafından kahraman olmaya zorlanan ve kasabının huzuru için endişe eden, bunun için canını ortaya koyan tek kişi olan Şerif’in hikâyesi üzerinden, izleyiciye psikolojik bir gösteri sunan film; “ben tek siz hepiniz” ana fikri ve abartılı kahramanlıklarıyla öne çıkan diğer Amerikan Western filmlerinden ayrılıyor.

Ayrıca dönemin filmlerinde hatta günümüz yapımlarında dahi nadiren karşılaştığımız, gerçek zamanlamaya göre çekilen film, bu yönüyle de büyük bir tebriki hak ediyor.

Hâsılat ve Ödüller

730 milyon dolar bütçe ile hazırlanan film, ABD’de 9 milyon 450 bin dolar gelir etmiştir. Başarılı filmin toplam hâsılatı ise 18 milyon dolar.

Akademi Ödüllerinde Gary Cooper’a En İyi Erkek Oyuncu Oscar Ödülünü kazandıran film, ayrıca başka üç dalda da Oscar Ödülüne layık gösterildi. Bu ödüllerin yanı sıra En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dalında da ödüllere aday gösterildi.

Altın Küre Ödüllerinde de yine Garry Cooper başta olmak üzere film, birçok ödülün sahibi olmuştur.

Western türünün kültleri arasında yer alan ve kendisinden sonra çekilen western filmlerine ilham kaynağı olan bu şaheseri izlemenizi tavsiye eder, iyi seyirler dileriz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz