Hulusi Akar: “YPG Teröristtir, Bütün Dünya Bunu Böyle Bilecek”

0
133
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA Editör Masası toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“NATO, Türkiye ile daha güçlü ve daha anlamlıdır” ifadelerini kullanan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açıklamalarından satırbaşları ise şöyle:

“YPG teröristtir”

“NATO ortamında ülkemizin hak ve menfaatlerine ilişkin birtakım iddialar ortaya koyduğumuzda bu, NATO’ya karşı bir tavır olarak algılanmamalı. YPG’nin PKK’dan hiçbir farkı yoktur. Bundan vazgeçmemiz söz konusu değildir. YPG teröristtir, bütün dünya bunu böyle bilecek.”

“Bir acizlik, zafiyet olduğunu değerlendiriyoruz”

Libya’nın Atina Büyükelçisi’nin sınır dışı edilmesi konusuna değinen Bakan Akar, “Bir acizlik, zafiyet olduğunu değerlendiriyoruz. Sonucu etkilemeyecek. Bu konuda sükunet, sabır, akıl ve mantıkla olaylara yaklaşmayı, uluslararası hukuka uygunluğu tavsiye ediyoruz. Bu mutabakatın tamamen uluslararası hukuka uygun olduğunu altını çizerek belirtmek istiyorum.” sözlerini kullandı.

Libya ve Türkiye

Libya Mutabakatı’na ilişkin, “Hiçbir komşumuza karşı değil, iki egemen ülke Libya ve Türkiye’nin hak ve menfaatlerinin kollanması için yapılmıştır. Ne Türkiye’nin kendi hak ve hukukunun ne Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve hukukunun çiğnenmesine müsaade edeceğiz. Herhangi bir şekilde oldubittiye göz yummayacağız, izin vermeyeceğiz ve Türkiye’nin içinde olmadığı çözüm yollarının da hiçbir şekilde geçerli olmayacağını herkesin bilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kimyasal silah yok, etnik, dini ayrımcılık yok”

“SMO terörist değil, bizimle omuz omuza bölgedeki teröristleri etkisiz hale getirmek, topraklarını terörist işgalinden kurtarmak için çalışıyor. Sahada yenilenler çaresizlik içinde. Yalanla, iftirayla kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar. Mehmetçiğin başarısı altında ezildiler. Bizde kesinlikle kimyasal silah yok, etnik, dini ayrımcılık yok. Tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi, mesleki değerlere sahip bir orduyuz. Bize kimyasal silah verseniz eğitimimiz, hazırlığımız, atma vasıtamız yok. Dolayısıyla insanlık suçu bu hususla uzaktan yakından ilgimiz yok.”

“F-35’in ortağıyız”

Milli Savunma Bakanı Akar, “F-35’in ortağıyız, müşterisi değiliz ve ortak olarak bütün sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getirmiş durumdayız.” ifadelerini kullandı.

Suriye’de güvenli bölge

“Ülkemizin güneyinde herhangi bir terör koridoruna izin vermeyeceğiz diye yıllardır söyledik söylüyoruz. NATO’dan ABD’den işbirliği talep ettik. Sonunda mutabakata varmak suretiyle takriben 49 gün birlikte çalıştık. 49 günün sonunda istediğimiz süratle bu işin yapılmadığını gördük. 9 ekimde barış pınarı harekatını başlattık 145 km genişliğinde 10 km derinliğinde bir alan kontrolümüz altında. Tek tük bazı sızmalar olabilir ama genel olarak bu alan TSK’nın kontrolü altında. ABD’liler de bir gayret gösterdiler ve büyük oranda sözlerini yerine getirdiler.”

“Tank üretilmiyor, tank paleti üretiliyor”

Tank Paleti Fabrikası’na ilişkin konuşan Bakan Akar, “Burada sanki tank üretiliyormuş gibi yanlış bir algı var. Tank üretilmiyor, tank paleti üretiliyor. Tank üretimi ayrı bir teknoloji, ayrı bir yatırım. Bu firma altıktan sonra 50 milyon dolar katkı sağlayacak fakat bunun dışında belki de bundan daha fazla oradaki fabrikanın her aşamada ihtiyaca uygun modernizasyonunu sağlayacak. Biz bu şekilde baktığımızda, bunun ihtiyacımızı karşılayacak en akıllı, en mantıklı, en makul yol olduğunu değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz