İhsan Oktay Anar kimdir, ne iş yapar? İhsan Oktay Anar’ın yazdığı eserler

0
236
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Kitapları oldukça fazla okunan yazar İhsan Oktay Anar sokakta yaptığı bir röportaj sonrası yeniden gündeme  oturdu. Yapılan röportaj esnasında muhabirin İhsan Oktay Anar’ı tanımaması da gözlerden kaçmadı. Peki İhsan Oktay Anar kimdir, ne iş yapar ve eserleri nelerdir?

1960 yılında Yogat’ta dünyaya gelen İhsan Oktay Anar, babası TEKEL’de çalışan, annesi ise memur olan bir ailenin en küçük çocuğudur. İlerleyen yıllarda ailecek İstabul’a taşınan Anar ailesin en küçük ferdi olan İhsan Oktay Anar’ın ilk ve orta eğitimini burada almasını sağlamışlardır. Anar’ın lise hayatı ise İzmir’de geçmiştir. İzmir’de Akşam Lisesi’nde eğitim gören İhsan Oktay Anar gündüzleri para kazanmak için, tabela boyama işi yapmıştır.  Lise dönemiyle ilgili bir anısını anlatan Anar, “Okuldan kaçıp kütüphaneye gidiyordum. Milli kütüphaneye gidiyordum. Okuldan kaçıyor, orada okuyordum, Maupassant, Çehov, Gogol. Bir gün eve okuldan atıldığım haberi geldi, devam etmediğim için.” sözlerini kullanmıştı.

Liseyi bu şartlar altında tamamlayan İhsan Oktay Anar,  Ege Üniversitesi Felsefe bölümünü kazanmıştır. Anar yine Felsefe üzerine yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır. Felsefeye gönlünü kaptıran İhsan Oktay Anar aynı üniveristenin aynı bölümünden 2011 yılında emekli olarak ayrılmıştır.

Vatani görevini ise 1995 yılında Kuzey Orak Harekatı’nda teğmen rütbesiyle yapmıştır.

İhsan Oktay Anar 2009 yılında Erdal Öz Edebiyat Ödülünü kazanmıştır. Anal’ın Puslu Kıtalar Atlası isimli eseri yirmiden fazla dile çevrilmiştir. Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri adlı romanı da İngiltere’de tiyaro oyunu olarak seyirciyle buluşturulmuştur.

Çalışmalarını daha çok roman üzerine kuran İhsan Oktay Anar, 2018 yılı itibariyle yedi romanını okuyucusuyla buluşturmuştur. Anar, Tamu adında geçmiş dönemlerde yazdığı bir romanı beğenmediği için yayımlamaktan vazgeçmiştir.

İhsan Oktay Anar, kendisi gibi bir felsefe öğrencisi olan Özlem Hanım ile 1999’da dünya evine girmiştir.

İhsan Oktay Anar yazdığı eserler

Puslu Kıtalar Atlası, 238 s, 1995

Kitab-ül Hiyel, 144s, 1996,

Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri, 245s, 1997,

Amat, 235s, 2005,

Suskunlar, 269s, 2007,

Yedinci Gün, 240s, 2012,

Galîz Kahraman, 181s, 2014,

Hikayeleri:

Kâfirler İçin Apologia

Rabnûmâ

Yavuz Sultan Selim Han Efendimizin Çaldıran Meydan Muharebesi

İnşaat İşçisi Rıfkı’nın Dehşet Verici Akıbeti

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz