İkinci El Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar ve Tavsiyeler

0
2158
İkinci El Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar, Tavsiyeler
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Bir ürün alırken çoğumuz ürünün ikinci eline bakıyoruz. Sahibinden.com’un Türkiye sıralamasında 5. olması bunu doğruluyor. İkinci el ürün almak çoğu zaman sıfırdan daha mantıklı bir seçim oluyor. Özellikle alacağınız şey elektronik değil, kullanıma bağlı eskime olmayan bir ürün ise çok mantıklı. Fakat ikinci el alışveriş yaparken dikkat etmemiz noktalar var. Gelin birlikte bunlara göz atalım.

Fiyat Karşılaştırması Yapın

İstediğiniz ürünü herhangi bir platformda bulduktan sonra mutlaka diğer platformdaki fiyatlarına da bakın. Yapmanızı önerdiğim şey şu: Sahibinden.com’a girin. İstediğiniz ürünü kategoriler yardımı ile bulun (Kategoriler ile bulmak daha çok filtre girmenize ve daha doğru sonuçları bulmanıza imkan sağlayacaktır.) ve sıralamadan en düşük fiyat seçeneğini seçin. Burada gördüğünüz sonuçlar size en düşük fiyat ortalaması hakkında bir fikir verecektir. Bulduğunuz ürünlerin fiyatının yüksek mi düşük mü olduğunu anlamanıza yardım edecektir.

Satıcıyı İnceleyin

İkinci el alışveriş yaparken dikkatli olmazsanız dolandırıcıların açık hedefi haline gelebilirsiniz. Ürünler doğal olarak satıcının hesabına havale yaptıktan sonra satıcı tarafından kargoya verilir. Yazılı olmayan kurallar bu yöndedir. Fakat bu sizin kolayca dolandırılmanızı sağlayabilir. Ürünü aldığınız platformun satıcı değerlendirmesi varsa buna bakın. Referanslarını isteyin.

İkinci El Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar, Tavsiyeler

Buluşarak Ürünü Almayı Tercih Edin

Doğal olarak dolandırılmaktan kaçınmanın en etkili önlemi bu. Yüz yüze görüşerek ürünü almak ürünün elinize kesin olarak ulaşmasını sağlar. Fakat diğer yine dikkat etmelisiniz, bozuk ürünü almamak gibi. Buluşma yerinizi halka açık kalabalık bir yer seçin ve aldığınız ürünü detaylıca inceleyin. Parayı mobil bankacılık aracılığı ile buluştuktan sonra satıcının hesabına göndermek bir diğer karışıklığın önüne geçecektir.

Ürün Hakkında Doğru Soruları Sorun

Ürünü alma aşamasında satıcı ile mesajlaşırken ona doğru sorular sormaya özen gösterin. Samimi olmaktan olabildiğince kaçının. Ürünün ne kadar kullanılmış olduğunu anlamak için sorular sorun. Bir diğer güzel soru ise satma nedenini sormak, elbette size olumsuz yanıt vermeyecektir. Yine de kafanızdan bazı sorular kalkacaktır.

Özellikle bazı ürünleri satın alırken mutlaka sormanız gereken sorular vardır. Bu sorularla ürünü araştırırken karşılaşırsınız. Mutlaka bunları sorun:
Kamera alırken “shutter” sayısı, Apple bilgisayar alırken “şarj devri” gibi sorular sorabilirsiniz.

Alacağınız Ürünü İyice Araştırın

Alacağınız ürün hakkında detaylıca bir araştırma yaptıktan sonra satıcılar ile konuşmaya başlayın. Bu sayede daha mantıklı sorular soracak ve ürünün durumunu daha iyi anlayacaksınız.

Her ne alırsanız alın dikkatli olun! İkinci el alışverişin iadesi pek mümkün olmuyor tahmin edebileceğiniz üzere.

İyi alışverişler!

İkinci el kitap arayışınız varsa, bu yazımız da ilginizi çekebilir: Özdemir Marmara Çarşısı: İkinci El Kitap

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz