Karmakarışık

İletişimde İletişimsizlik

Küreselleşen dünya beraberinde kitle iletişim araçlarını da getirdi ve hâlâ ucu bucağı olmayan bir gelişme göstermeye devam ediyor. İnsan yaşamına damgasını vuran önemli kitle iletişim araçlarından iki tanesi; televizyon ve telefondur.

Yıl 1970’leri gösteriyor. Halk, siyah beyaz televizyonlarına gündelik neşelerini sığdırırken, telefon ise sadece haberleşmeye yarayan bir alet olmaktan başka hiçbir şey ifade etmiyordu. Komşuluk ilişkileri kardeşlikten öteydi ve akşam oturmalarının tadı bambaşkaydı. Zamanla teknolojiye olan zaaf artmaya başladı. Bilim insanları ürettiklerinin daha fazlasını üstüne koymak için çırpınıyordu. Bu köklü değişmeler, önceleri insan yararına oldu ancak insanların kitle iletişim araçlarını amacı dışında kullanmaya başlaması ve telefonsuz, televizyonuz bir yaşamın mümkün olamayacağına inanmalarıyla yarardan çok zarara yöneldiğini görmekteyiz.

Son yıllarda, kitle iletişim araçlarının sınırsız gelişimi insanları haberleşmek dışında bir bağımlılığa sürüklüyor. Bu bağımlılık tüm özel anlarımızı yitirmiş durumda. Artık bayramlar, “bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.” klişesinden ibaret. Büyüklerimiz eski bayramların tadı yok derken bundan bahsediyor olmalı. Koskoca bayram iki kelimeye sığdırılabilmiş!

Bir başka esiri altında bulunduğumuz kitle iletişim aracı ise akşam oturmalarımızı her geçen gün biraz daha alıyor bizden. İnsanlar kitap okumak ya da komşusuna, eşine, dostuna halini hatırını sormak yerine evlilik programlarına endekslenmiş bir yaşama hapsoluyor. Ne de olsa telefonla arayınca karşı tarafın nasıl olduğu öğrenilir, hiç değilse programlar kaçmasın! Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardı bir aralar. Artık kahve de, süs diye alınan romanların yanında, sosyal medyada paylaşılmak için pişiriliyor gerçi.

Farkına varılması gerekiyor ki, hayatımızın merkezi olan ve bizi her daim yöneten kitle iletişim araçları amacından sapmış durumda. Biz artık anlaşamıyoruz, birbirimizi anlayamıyoruz. Ve biz artık tüm biricikliğimizi kaybediyoruz!kaybediyoruz!.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir