İlk Defa Kısa Film Çekeceklerin Dikkat Etmesi Gereken 5 Husus

0
3715
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Kısa film çekmek birçok kişinin heveslendiği, yapmak için can attığı, hayallerini kurduğu bir hedef. Fakat ilk başlarda kısa film çekmeye fazlaca istekli olan kişiler, zamanla karşılaştıkları zorluklar karşısında bu isteklerini yitiriyorlar. Karşılarına çıkan zorluklar kısa film çekmek isteyen kişinin motivasyonunu azaltıyor ve zaman içerisinde kısa film çekmekten vazgeçmesine neden oluyor. Bu yazımızda amatör bir kısa film çekmek isteyenler için muhtemel sorunlar ve bu sorunlara nasıl çözüm getirilebileceğini ele alacağız.

1) Ekip Oluşturmak

Kısa filminizi çekebilmek için bir ekibe ihtiyacınız var. Bu ekip duruma göre değişiklikler gösterebilir. Büyük olasılıkla, bu kurduğunuz ekipte temel olarak kameraman, sesleri ayrı olarak kayıt alacaksanız ses ile ilgilenen bir kişi ve senaryonuza göre oyuncular bulunacaktır. Ekibinizdeki kişilerin tecrübeli olması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ekip arkadaşlarınızın ilk deneyimi olacaksa, set sırasında yaşanacak aksamaları, eksiklikleri görmezden gelmeniz gerekebilir.

Ekibinizdeki en önemli kişilerin başında ise oyuncular gelmekte. Kısa filminizin bütçe konusunda yetersizlikleri olacağı için profesyonel bir oyuncu ile çalışmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle oyuncuları çevrenizden seçmeniz gerekecek. Bu hususta seçeceğiniz kişinin role uygun olduğu kadar, bu işi ücretsiz ve istekli yapması da çok önemli. Eğer oynatacağınız kişi çekim sırasında “ben sıkıldım, yeter artık, nereden geldim buraya? ” gibi cümleler kurmaya başlarsa, işte o zaman sizin ve çevrenizin motivasyonu kaybolmaya başlar. Oyuncudan da istediğiniz verimi alamazsınız.

2) Çekimlerin Yapılacağı Mekan

Kısa filminizi çekmeye başlamadan önce senaryonuza uygun mekanları gezmeniz gerekebilir. Eğer tek mekan kullanacaksanız bu durum size pek bir sorun yaşatmaz. Fakat mekan konusundaki önemli mesele ise çekim yapmak istediğiniz yerlerdeki izin alma durumu. Bu durum kısa film çekmek isteyenler için sık sık rastlanan sorunlardan. Kameranızı kurduğunuz anda birileri gelip size izninizin olup olmadığını sorabilir. Bu konuda dikkatli olmaya çalışın. İzin almanız gereken bir mekansa izin almayı ihmal etmemenizi öneririz.

3) Meraklı Kişiler

Bu konu kişiden kişiye değişebilecek bir durum fakat siz kısa filminizi çekmeye çalışırken bir yandan da sürekli olarak size gelip sorular soran meraklı insanlar bir zaman sonra rahatsız edici olabiliyor. Bu durum sizi rahatsız ediyor olsa da olmasa da bu soruna bir çözüm biz de bulamadık. Onları, güler yüzlü bir şekilde, kısa ve net cevaplarla geçiştirmek en doğrusu olacaktır.

4) Tecrübesizliğin Neden Olduğu Zaman Kaybı

Çekimler sırasında ekip genel anlamda tecrübesiz olacağından dolayı kimi zaman onlarca defa bir sahneyi tekrar etmeniz gerekebilir. Yine tecrübesizlikten dolayı kamera kayıttayken ses kayıt almıyor olabilir veya ses kayıt alıyorken kamera kayıta girmemiş olabilir. Bu konularda tecrübe kazananıncaya kadar sabretmek gerekir.

5) Hava Koşullarındaki Değişim

Çekimler sırasında ani hava değişimi yaşanabilir. Bu nedenle, problem yaşamamak için sette öncelikli olarak ekipmanınızı koruyabilmek için basit de olsa bir takım önlemler almanızda fayda var.

Başlıca amatör kısa film çekim denemelerinde rastladığımız ve yaşadığımız sorunları sizler için sıralayarak bu yola girmek isteyenlere yardımcı olmak istedik.

Kestik…

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz