İmamoğlu’ndan Referandum Çağrısı!

0
86
İmamoğlu'ndan Referandum Çağrısı!
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “çılgın proje” olarak sunduğu Kanal İstanbul projesine karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na olumsuz rapor sundu. İBB’nin sunduğu rapora göre, Kanal İstanbul projesiyle; Sazlıdere ve Terkos yok olacak, iklim değişecek ifadeleri kullanıldı. İmamoğlu konuyu referanduma taşınmasını istedi.

Kanal İstanbul projesinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna son şeklini vermek adına 28 Kasım 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kanal İstanbul projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na konuyla ilgili olumsuz rapor sundu.

“Sazlıdere ve Teros yok olacak”

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, İBB tarafından verilen raporda Kanal İstanbul Projesi’nin, Sazlıdere ve Terkos havzalarının içinden geçtiği için ekolojik kaynakları olumsuz etkileyeceği, proje alanı içinde kalan mutlak tarım arazilerinin proje sonrasında tarım amaçlı kullanılamayacağı ifade edildi. Terkos Gölü’nün tuzlanması riski taşıdığı belirtilerek bu yönüyle de bölgenin su varlığı için tehdit oluşturacağı vurgulandı.

Referandum isteği

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tamamen karşı olduklarını açıkladığı ve referandum önerisinde bulunduğu Kanal İstanbul projesi için İDK toplantısında Devlet Su İşleri’nin (DSİ) de olumsuz rapor sunduğunu ifade etmişti.

İmamoğlu, özellikte inşaat sırasında çıkacak yaklaşık 1.5 milyar metreküplük hafriyata dikkat çekerek “1.5 milyar metreküp hafriyat ne demek? Esenler, Bağcılar, Güngören’in 30-35 metre yukarıya doğru havalanması demek. Bu şehre ihanet ettirmeyeceğiz” sözlerini kullanmıştı.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz