Bu İşte Bir Reklam Var: Influencer Marketing

0
681
Influencer Marketing
Influencer Marketing
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Bundan çok değil beş, on yıl önce bir ürün alacağımız zaman önce onu komşular ile “İyi mi değil mi? Gerekli mi gereksiz mi?’diye uzun uzun konuşur, ona göre satın alırdık.  Mesela o ev oturmaları da boşuna değildi. Hepsi kendi alanında uzman teyzelerimiz el işlerini yapıp bir yandan da kısırlarını yerken, sadece yan komşu Ayşe Abla ne yapmış konuşulmazdı. Alırlardı çayı ellerine, kim ne almış, ne işe yaramış, o ürünün muadili ne, enine boyuna konuşurlardı.

Ama artık zamanın değişmesiyle birlikte her işi anlayan teyzelerimizin yerini youtuber’lerimiz, blogger ve vloger’lerimiz genel adıyla ise Influencer’lerimiz aldı. Ellerinde ki çaylar kahve kupalarına dönüşürken, kitleleri de bir hayli büyüdü.

Pazarlamanın Yükselen Trendi: Influencer Marketing (Hatırlı Pazarlama)

Geleneksel pazarlamanın en sık kullanılan pazarlama kanalı olan ağızdan ağza pazarlama yönteminin dijitalde ki adı Hatırlı Pazarlamadır (Influencer Marketing).

Sosyal medyada belli bir sayının üstüne çıkan her hesap artık kendi kitlesini yavaş yavaş oluşturmaya başlıyor.

Önceleri ‘Şu ürünü deneyip fikirlerini paylaşır mısın? ’diye gönderilen ürünleri kendi deneyimleri ile yorumlayan İnfluencer’lerimiz, bu ürünlerin reklamını da yapmış oldular. Elbette yaptıkları bu iş bir sektöre dönüşürken, İnfluencer’ler da buradan paylarına düşen ücreti almaya başladılar.

Bu iş o kadar çok büyüdü ki ülkemize giriş yapan her ürünü, hizmeti önce İnfluencer’ler deniyor ve deneyimlerini bizle ilk onlar paylaşıyorlar. İşler bu hale gelince de biz tüketici tarafında bulunan kitleler de bir ürünü, hizmeti satın alacağımız zaman öncelikle onlardan yardım alıyoruz.

Aynı zamanda pazarlamada olan dikey hiyerarşi, yerini yavaş yavaş yatay iletişime bırakıyor. Böylelikle tüketicilerin markalara güvenmesi kolaylaşıyor. Burada tüketiciler yapılan reklamlardan çok, bir arkadaşının veya influencer’lerin tavsiyelerine daha çok güveniyorlar. Özellikle olaylara şüpheci yaklaşan kişiler için toplum içinden çıkıp, sözlerine güvendiği insanların tavsiyelerine dinlemek onların kendilerini daha güvende hissetmesini sağlıyor.

Kimilerinin sözlerine güvenip, ürünleri alırken tavsiyelerinden faydalanırken, kimilerinde ise bu samimiyet oluşmadığı için sadece youtuber ve blogger olarak devam ediyorlar. Burada önemli olan nokta ise sözlerindeki samimiyet oluyor. Samimi olan, ürünlerin iyi yanları kadar kötü ve olumsuz taraflarını da söyleyenlerin sözleri kitleler tarafından daha çok onaylanıyor.

Yükselen pazarlama trendi elbette markaların, firmaların gözlerinden kaçmadı. Belli fenomenlerin belli bir kitlesi vardı. Onları izleyen, yazılarını okuyan kitleleri harekete geçirebilen bu hesaplar/kanallar ile iş birliği yaptılar. Böylelikle ulaşmakta zorlandıkları hedef kitlelerine ulaşabildikleri gibi satın alma davranışı göstermeleri de artmış oldu. Hatta ünlü youtuber’ler ile çalışan markalar onların adlarını verdiği koleksiyonlar bile çıkardılar. Mesela ünlü makyaj youtuber’i Duygu Özaslan Bobbi Brown ile çalışıp adını verdiği bir koleksiyon çıkarmıştı. Bu örnek de, influencer’lerin günümüz pazarlama ve ticaret dünyasına etkisini çok iyi bir şekilde gösteriyor.Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz