İngilizce Öğrenmek için Başlangıç Rehberi

0
259
İngilizce Öğrenmek için Başlangıç Rehberi
İngilizce Öğrenmek için Başlangıç Rehberi
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

 

Bu yazıda İngilizce öğrenmek isteyen ama nereden başlayacağını bilmeyen, kurslara binlerce lira vermek istemeyen ve internet üzerinden de faydalı kaynaklara ulaşamayan sizlere yardımcı olmaya çalışıp, bir yol haritası çizeceğim.

1)İngilizceyi İletişim Aracı Olarak Görün

İlk olarak yapılması gereken ve yalnızca İngilizce için değil, dil öğrenmede en önemli şey; dil öğrenmeyi bir ders, geçilmesi gereken bir sınav olarak görmeyi bırakmak ve insanlarla konuşmak, onlarla iletişim kurmak için gerekli bir araç olarak görmek. Aile ve arkadaşlarla iletişime nasıl Türkçe ile geçiyorsak, yurt dışında veya iş yerinde de insanlarla İngilizce olarak iletişime geçeceğiz.

2)Temel Gramer Konularını Oturtun

Her ne kadar “Gramer’i boşverin, konuşmaya odaklanın” denilse de, biz dili tam olarak konuşmak istediğimiz ve İngiltere’de de yaşamadığımız için öncelikle temel gramer konularını oturtup, temel cümle yapılarını tamamıyla özümsememiz lazım. Konuşurken kafanın içinde “was mı were mü, do mu does mı” diye düşünmemek için bu adımı atlamamak gerek.

Temel gramer konularını, belediyelerin verdiği kurslar aracılığıyla halledebilirsiniz. İstanbul’da yaşayanlara İSMEK’i öneririm. Kursa gitmek istemeyenler için ise, Etkili Pratik İngilizce Youtube kanalını öneriyorum.  Youtube Türkiye’de, İngilizce öğrenmek için en faydalı kanal olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca İngilizce ile ilgili pratik ve işe yarar bilgileri de bulabilirsiniz. Kitaptan çalışmak isteyenlere ise, Yılmaz Hasdemir’in Kolay ve Pratik İngilizce Gramer kitabını öneririm. İngilizce için başucu kitabı olarak sayılabilecek bir kitaptır. 

3)Kelime Öğrenmeye Başlayın

Evet, İngilizce öğrenme sürecinde hiç bitmeyecek bir adım bu. Her gün yeni kelimeler öğrenip, bunları basit cümleler içinde kurmaya çalışın. Bir kelimeyi kullanılabilir hafızaya atmak için, o kelimeyle en az 5 kere karşılaşmamız ve cümle içinde kurmamız gerektiğini unutmayın. 

Kelime öğrenmek için önerebileceğim birkaç uygulama var, onları tavsiye ederim;

Memrise, Duolingo:

Her gün kısa alıştırmalarla, biraz da oyunlaştırılmış bu uygulamalar sayesinde her gün birkaç kelime öğrenebilirsiniz. Her gün bildirim yoluyla sizi uyarması da ayrıca güzel özelliklerinden bir tanesi.

WordBit İngilizce:

Telefon ekranınızı her açtığınızda karşınıza bir kelime çıkartan bu uygulama, ilk başta sinir bozsa da alışmaya başlıyorsunuz. Bu sayede en azından kelimelere aşinalık kazanmış oluyorsunuz.

Kelime öğrenmek için ayrıca telefonunuza İngilizce sözlük indirerek, gün içinde İngilizce karşılığını bilmediğiniz kelimelere bakabilir ve bunları not edebilirsiniz.

4)Kitap Okuyun

Hem gramer konularını pekiştirmek, hem yeni kelimeler öğrenmek hem de uzun cümle yapılarını öğrenmek için muazzam bir yol kitap okumak. Bunun için seviye seviye hazırlanan kitaplardan ziyade, 15-20 sayfadan oluşan çocuk kitaplarını öneririm. Bu kitaplar basit gelmeye başladıktan sonra ise Agatha Christie kitaplarını ve Harry Potter serisini okuyabilirsiniz. Çok fazla bilmediğiniz kelime çıkacaktır. Birkaç kitaptan sonra ise bu kelimelerin oldukça azaldığını göreceksiniz.

5)Dinleme Yapın

İngilizce öğrenme sürecinde muhtemelen en çok faydasını gördüğüm adım ise dinleme yapmak. Hem yukarıda saydığım tüm adımları pekiştiren hem de konuşmaya faydası olan bu adımı bol bol yapın.

Bunun için size telefon uygulaması olan, Podcasts (British Council), VoScreen ve Youtube kanalı olan AJ Hoge’yi öneririm. Bunlar dışında her türlü İngilizce Podcastler, videolar da işinizi görecektir. Toplu taşıma araçlarında yolculuk esnasında her gün bir podcast dinleyebilirsiniz.

6)Dizi İzleyin

Filmlere kıyasla, günlük hayattan daha çok cümlelerle karşılaşabileceğimiz dizileri, önce İngilizce altyazılı, daha sonra ise altyazısız izlemeye gayret gösterin. Tabii dil seviyesi yüksek ve moral bozucu olan dizileri izlemek yerine, günlük yaşamdan örnekler bulabileceğiniz ve dili görece daha anlaşılır olan şu dizileri izlemenizi öneririm:

  • How I Met Your Mother (Netflix)
  • That’s 70’s Show (Netflix)
  • Malcolm in the Middle (sezonlukdizi.org)
  • Adventure Time (Netflix)
  • Pokemon (Netflix)
  • Vikings (Netflix)
  • Sick Note (Netflix)
  • Skins (Netflix)
  • Avatar: The Last Airbender (Netflix)

7)Pratik Yapın

Geldik son ve en can alıcı adıma. Hem mesaj hem de konuşma olarak yabancı insanlarla bol bol pratik yapın. Bunun için Instagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medyalar aracılığıyla insanlarla iletişime geçebilirsiniz. Ya da direkt dil öğrenmek isteyen insanların buluştuğu, HelloTalk, Speaky, Albo gibi uygulamaları telefonunuza indirebilirsiniz. Eğer öğrencisi iseniz, Erasmus gibi değişim programlarına katılmaya çalışın. Gönüllük projeleri (AISEC vs.)  ile de yurt dışında, hem İngilizcenizi geliştirebilir, hem de verimli vakit geçirebilirsiniz.

Dil öğrenmek uzun ve hiç bitmeyen bir süreç; bunu unutmadan, motivasyonunuzu hiç kaybetmeden düzenli olarak çalışın.

May the force be with you!

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz