İnşaat Mühendisliği Bölümü-Üniversite Tercihleri-Okuyana Sor

0
2563
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Bu yazımız da inşaat mühendisliği hakkında sıkça sorulan ve merak edilen detayları ele alacağız. Soru-Cevaplar Kocaeli Üniversitesi 2.sınıf İnşaat Mühendisliği okuyan Mehmet Muaz KARABAY tarafından yanıtlandı. Ayrıntılı dinlemek için yazımızın sonundaki videoyu izleyebilirsiniz. Keyifli okumalar.

İnşaat mühendisliği bölümünü seçmenizde ne gibi etkenler rol oynadı? Neden bu bölümü seçtiniz?

Seçmemdeki en önemli etken babamın da bu alanla ilgilenmesi. Babam inşaat mühendisliği okudu ve şuan da bu sektörde çalışıyor. Ayrıca kendimi en yakın hissettiğim mühendislik alanı inşaat mühendisliği oldu. Mezun olduktan sonra size yol gösterecek iş imkanı sağlayabilecek bir yakınınızın olması çok büyük bir avantaj olacaktır. Fakat bu demek değil ki çevrenizin olmaması bu bölümü okumanıza bir engel sadece biraz daha çabalamanız gerekebilir.

İnşaat mühendisliği hangi puan türü ile alım yapıyor?

MF-4 puanı ile alım yapıyor.

İnşaat mühendisliği okumanın kazanımları neler? Okul süreci boyunca ne gibi faydalarını gördünüz?

Dersler fizik ve matematik ağırlıklı bu nedenle analitik düşünme becerisini öğreniyorsunuz. Her gün önünden geçtiğiniz, her gün gördüğünüz binalara artık farklı bir gözle bakmaya başlıyorsunuz. Sadece görünüşten ibaret olmadığını eserin ortaya çıkmasının arkasındaki aşamaları görmeye başlıyorsunuz.

Prag’da yer alan “Dancing House (Dans Eden Ev) “

Mimar ile inşaat mühendisliği birbirlerine oldukça karıştırılan bölümler, bu bölümler arasındaki temel ayrım nedir?

Mimar bir binanın nasıl olacağını kafasında tasarlar bir eser olarak bina inşa eder. Biz inşaat mühendisleri olarak ise o binanın nasıl yapılacağı ne gibi materyallerin kullanılacağını bu materyallerin ne kadar kullanılacağı gibi teknik konuları ile ilgileniriz.

İnşaat mühendisliğini gerek okurken gerek ise mezun olup çalışırken ne gibi programlardan yardım alıyor? Hangi programları öğrenmeniz gerekiyor?

“Autocad” çok fazla kullanılmaması ile birlikte kesinlikle bilinmesi bir program. Hesap açısından ise “Exel” oldukça önemli bir program örneğin metraj hesabı yapılırken önemli ölçüde exel’den yararlanılıyor. Bu ikisi haricinde ise üç temel program var: “Sap2000”, “Sta4cad”, “İdecad”

Mezun olduktan sonra ne gibi çalışma imkanları var? Nerelerde çalışabiliyorsunuz?

Öncelikle kamu alanında çalışma imkanı var. Belediyelerin projelerinde, kentsel dönüşüm alanında çalışabilirsiniz. İkinci olarak bir büro açıp statik hesaplamalar yapabilir ya da şantiyede şeflik yapıp inşaat ile iç içe olabilir, Beton ve toprak kokusunu içinizde hissedebilirsiniz. Son olarak ise inşaatları denetleyen yapı denetim firmalarında çalışabilirsiniz. Ayrıca bu yapı denetim firmalarına diplomanızı kiralayabilirsiniz fakat bu olay yasa dışı olduğu için tavsiye etmiyorum.

https://youtu.be/QEV0gjIPZss

 

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz