Instagram Dolandırıcılığı

0
4383
Instagram Dolandırıcılığı
Instagram Dolandırıcılığı
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

İnternet, kullanıcılarını yeni ve normal şartlarda ulaşılmaz bilgilerle buluştururken; insanları  istismar etmek isteyen dolandırıcılarla da bir araya getiriyor. Instagram dolandırıcılığı, süslü görsellere ve ucuz fiyatlara aldanan bireysel internet kullanıcılarının en büyük kabusu oldu. “Eyvah, instagram’da dolandırıldım!” diyorsanız ne yapmalısınız? “Instagram dolandırıcılığının cezası var mı?” sorularına yanıt arayalım ama her şeyden önce konuyu irdeleyelim.

Dünyanın dört bir yanından insanların haberleşmesini, tanışmasını mümkün kılan sosyal medya platformları sıklıkla e-ticaret için de kullanılıyor ama sahte instagram profilleriyle kullanıcıların karşısına çıkan instagram dolandırıcıları, e-ticaret severlerin kabusu.

 Instagram Reklam Dolandırıcılığı

“….. isimli kullanıcının instagram profilinde gördüğüm … marka çift kişilik nevresim takımını 49 liraya sipariş ettim. Parayı alana kadar ilgi alaka on numara. Güvenli olsun diye kapıda ödeme seçtim. Kargocu paketi açtırmadı, paketi açınca marka nevresim takımı yerine üç beş parça pazar paçavrası gönderdiklerini gördüm. İşbirlikçi kargo şirketine de ….. adlı instagram kullanıcısına da polise gidip suç duyurusunda bulunacağım.” Bu ifadeler internette instagram dolandırıcılığından şikayet edenlerin ortak beyanı niteliğinde.

Herhangi bir üretici ürettiği mamule belirlediği fiyat; firmasının ayakta kalması, personel giderlerinin karşılaması, ödeyeceği verginin oranlanmasıyla bulduğu adil sonuçtur. Üreticinin ayakta kalma kaygısıyla nihai tüketiciye ulaştırdığı rakamın çok altında bir fiyatı bulup; şark kurnazı zekası gütmenin neticesinde üç parça paçavra veya bir adet salatalık kargosuyla karşılaşmak ava giderken avlanmanın gerçek hayattaki tezahürüdür.

Instagram profillerinin arkasında kim var çoğu zaman bilemeyiz. Whatsapp sipariş hattı, devletin herhangi bir kurumunun numarası değil. Numaranın sahibi tarafından engellenebilir veya sonsuz sayıda cevapsız çağrınıza karşılık bulamayabilirsiniz.

Instagram Dolandırıcıları Dava Süreci

Instagram üzerinden dolandırıldıktan sonra instagram’a  kullanıcıyı şikayet etseniz bile bunun size maddi zararınızı karşılar boyutu olmayacaktır. Zira instagram’ın tek yaptığı (bazen yapmadığı ) profili kapatmak. Dolandırıcı şahıs başka bir profille haksız fiiline devam ederken sizin paranızı iade etmeyecektir.

Kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne “Instagram Dolandırıcılığı Şikayet Dilekçesi” yazarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 Tüketici Hakem Heyeti Nedir?

Tüketicinin ayıplı bir mal ya da hizmet almak gibi mağdur olduğu durumlarda, firma ile bu sorunu çözemiyorsa başvurabileceği bir heyettir. Tüketici Hakem Heyetlerini kararı nihaidir ve her firma bu kararı uygulamakla yükümlüdür.

Tüketici Mahkemesine Dava Açma Şartları

Tüketici mahkemeleri, kanun çerçevesine belirlenmiş meblağların altındaki uyuşmazlıklar için mağdurları yukarıda bahsi geçen Tüketici Hakem Heyeti’ne yönlendirmektedir.

Her yıl revize edilen tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda parasal görev sınırı 2019 yılı için;

  • Değeri 5.650 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetlerine başvurulmalıdır.
  • Büyükşehir statüsünde bulunan illerde ise 5.650 TL ile 8.480 TL arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine başvuru zorunludur.
  • Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 8.480 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine başvurulmalıdır.
  • Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 5.650 TL ile 8.480 TL arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine başvurulmalıdır.

Bu değerlerin üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyetlerine başvurulmadan doğrudan tüketici mahkemesinde dava açılmalıdır.

Siz siz olun e-ticaret sırasında, ödeme yapacağınız satıcı firmaları/kişileri iyi tahlil edin. Hiçbirimiz ucuz mal alacak kadar zengin değiliz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz