İş Bankası’ndan Milli Mücadeleye Davet

0
160
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

İş Bankası, Milli Mücadele’nin 100. yılında dönemin ruhunu ve şartlarını aktaran bir etkinlik düzenledi. Döneme ait belgeler, cephede kaleme alınmış günlükler, haritalar ve teçhizatlar sergileniyor. Ve siz ziyaretçilerini bekliyor.

İstiklal Sergisi’nde vermiş olduğumuz Milli Mücadele’ye dair yaklaşık 1000 belge, fotoğraf, video ve objeyle beraber siz ziyaretçileri 100 yıllık bir tarih sürecine çıkarıyor. Sergi kendi içerisinde; ‘On Yıllık Savaş’, ‘Mütareke ve İşgal’, ‘Direniş ve Kuvayı Milliye’, ‘Düzenli Ordu ve Sathı Müdafa’, ‘Hukuk ve Taarruz’ ve ‘İstiklal ve Cumhuriyet’ olmak üzere altı bölümden oluşuyor.

Org. İzzettin Çalışlar’ın on yıllık savaş ve sonrasında kullandığı gaz maskesi

Sergide ki projeksiyonlar, Milli Mücadele dönemine ait çok sayıda tarihi görüntüyü izleme imkanı sunuyor. Bunların yanı sıra Milli Mücadele süresince dünya ve ülkemiz basını tarafından çıkarılan gazete manşetlerini de sergi alanında inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Tüfek (Mauser model, 1903) Alman, 20. yy, Osmanlı ordusu için üretilmiş

Sergiyi yıl sonuna kadar ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Sergiyle alakalı açıklama yapan İş Bankası Kurumsal İletişim Kordinatörü Suat Sözen, ” Yeni nesillere Cumhuriyetimizin hangi zorluklarla kurulduğunu bir kez daha kalpten hissedecekleri böylesine anlamlı ve kapsamlı bir sergiyi açmaktan büyük onur duyduklarını ifade etti.

TBMM düzenli ordu eri üniforması / Fotoğraf: Abdul Samet Kaya
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz