İşinize Yarayacak İp Bağlama ve Düğüm Teknikleri

0
6884
İp Bağlama ve Düğüm Teknikleri
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Yeni şeyler öğrenmek her zaman heyecan verici olmuştur. Şimdi öğrenebileceğiniz birkaç basit numara hiç beklemediğiniz yerlerde işinize yarayacaktır. İp bağlama ve düğüm teknikleri arasından öğrenmesi basit ve işinize yarayabilecek olanlardan birkaç tanesini gelin birlikte inceleyelim.

Anlatırken öncelikle düğüm hakkında kısa bir bilgi (nerelerde kullanıldığı gibi) vereceğim. Yazının hemen altına düğümün nasıl atıldığını anlatan bir resim veya video ekleyeceğim. İyi okumalar. 🙂

Tam Kazık Bağı (Clove Hitch)

İlk tekniğimiz bir ipi kazık, dal gibi materyallere bağlamanızı sağlayacak bir teknik. Bu düğüm tekniğinde güç arttıkça düğüm sıkılaşacaktır. Düğümün çözülmesi için ise herhangi bir taraftan uygulanan güç hafifletilmelidir. Bu düğümün bir diğer özelliği ise mesafe ayarı yapılabilir olmasıdır. Kazık ve ip arasındaki mesafe ipin gevşetilmesi ile ayarlanabilir. Aşağıdaki resimde nasıl yapılacağını basitçe göreceksiniz.

İşinize Yarayacak İp Bağlama ve Düğüm Teknikleri

Yük Düğümü (Barrel Hitch)

İp bağlama ve düğüm teknikleri arasında en ilginç ve en işlevsel düğüm bu olabilir. Bu düğüm yüklerinizi taşımak için kullanılır. Tutma olanağı olmayan kova, kutu gibi objelere basit bir şekilde kulp yapmış olursunuz. Daha çok gemicilikte yük kaldırmak için kullanılıyor. Yapımını aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=N1COpBft9jc

Sancak Bağı (Sheet Knot)

Sancak Bağı iki ipi birbirine bağlamak için kullanılır. Oldukça basit ve sağlam bir düğümdür. Sancak bağı ağ yapımında kullanılan birincil düğümdür. Yapılışını aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

İşinize Yarayacak İp Bağlama ve Düğüm Teknikleri

Alp Kelebeği (Butterfly Knot)

İpin herhangi bir noktasında sabit bir halka oluşturmak istediğinizde kullanabileceğiniz bir düğüm çeşididir. Çok fazla kullanım için uygundur. İpe bir şey asmak isterseniz genellikle bu düğüm kullanılır. Bu düğümün yapımı oldukça basit ve akılda kalıcıdır. Düğümün nasıl yapılacağını aşağıdaki kısa videoda görebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=YkW0-bubjv0

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Temel amaçlarla kullanabileceğiniz 4 çeşit düğüm gösterdik. Kazığa bağlama, ipleri birbirlerine bağlama, halka yapma ve eşya taşıma. Umarım burada görüp öğrenirsiniz ve hayatınızın bir aşamasında gerçekten ihtiyaç duyup kullanırsınız.

Düğüm teknikleri ile ilgileniyorsanız vahşi doğada hayatta kalma ile ilgili yazdığımız şu yazımızla da ilgilenebilirsiniz: Vahşi Doğada Hayatta Kalmak İçin 5 Tavsiye

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz