Fethi Paşa Korusu: İstanbul’da Bir Hafta Sonu

1
94

Havaların ısınmasıyla birlikte hafta sonları gidilecek yer arayışları da başladı. Biz de sizi bu zahmetten kurtarıp İstanbul içinde hafta sonunuzu geçirebileceğiniz güzel bir mekan önermeye karar verdik. Üsküdar’da bulunan Fethi Paşa Korusu haftanın stresini atmak için harika bir mekan.

Fethi Paşa Korusu

Fethi Paşa Korusu 134.150 m² büyüklüğünde. Korunun içerisinde ise uzun bir yürüyüş yolu, spor aletleri, çocuk parkı ve basket sahaları bulunuyor. Korunun bir diğer özelliği ise 1948 ile 1960 yılları arasında Cemil Meriç’in yaşamış olduğu konağa ev sahipliği yapması. Konak günümüzde belediyenin sosyal tesisi olarak hizmet veriyor.

Fethi Paşa Korusu
Korunun Boğaz manzarası

Fethi Paşa Korusunun bize göre en önemli özelliği ise boğazı gören harika manzarası. Sabah yürüyüş yolunda sporunuzu yaparken ara ara boğazı görmek sizin için çok güzel bir deneyim olacaktır. Yürüyüş yolu yukarı doğru eğimli olduğu için daha fazla kalori yakmanızı sağlayacak, sporunuzu daha verimli bir hale getirecektir.
Spordan sonra ise Korunun içerisinde yer alan sosyal tesisleri kahvaltı için tercih edebilirsiniz.

Fethi Paşa Korusu Sosyal Tesisleri

Fethi Paşa Korusunun içerisindeki sosyal tesis self servis olarak hizmet veriyor. Geniş sayılabilecek iki katlı bahçesinde ve köşkün içerisinde oturma imkanınız var. Fiyatları ise bu konumdaki ve bu manzaradaki bir mekana göre oldukça uygun. Hafta içi restoran oldukça boş oluyor. Fakat hafta sonları eğer hava da güzelse yer bulmakta biraz zorluk çekebilirsiniz. Sosyal tesislerin az ilerisinde ise yine boğaz manzaralı bir kafe bulunmakta. Self servis ile uğraşmak istemiyorsanız buraya da bir göz atabilirsiniz.

Fethi Paşa Korusu: İstanbul'da Bir Hafta Sonu

Fethi Paşa Korusuna Ulaşım

Ulaşım ise gayet kolay. İskelelerin olduğu Üsküdar meydandan yürüyerek yaklaşık 15 ile 20 dakika arası sürüyor. Toplu ulaşım araçları ile gidecekseniz “Paşa Limanı” durağında indikten sonra birkaç dakika yürümeniz yeterli olacaktır.
Adresi ise şöyle: Kuzguncuk Mahallesi Paşalimanı Caddesi Nacak Sokak No: 6- Üsküdar/ İstanbul

Otopark

Fethi Paşa Korusu içerisinde ücretsiz bir otopark alanı bulunuyor. Fakat fazla büyük olmadığı için yer bulmak sorun yaratabiliyor.

Fethi Paşa Korusunun tarihçesine girerek yazıyı uzatmak istemedim. Eğer siz tarihçesiyle ilgileniyor iseniz buradaki linkten ayrıntılara ulaşabilirsiniz: https://www.kultur.istanbul/tr/cemil-mericin-hatirasi-fethipasa-korusunda-14-yil-kaldigi-bu-evde-yasiyor-haber-845

Eğer gezmek için farklı adresler de arıyorsanız, bu yazımız da tam size göre olabilir, bir göz atın 🙂 https://netbihal.com/istanbulda-muzeler-esliginde-bir-gunluk-gezi-rehberi/

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz