İstanbul’da, “Hatay Turizm Ve Gastronomi Günleri” Başladı

0
116
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Kendi içinde birçok medeniyetin değerlerini barındıran eşsiz gastronomi zenginliklerini uluslararası alana taşımak isteyen “Hatay Turizm ve Gastronomi Günleri” Hatay Valiliği önderliğinde başladı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilen Hatay etkinlik kapsamında ülkemizden ve dünyadan birçok şefin bir araya geleceği, gastronomi yazarlarının lezzetleri tadımlayacağı “Hatay Turizm ve Gatronomi Günleri ” misafirlerine kapılarını açtı.

Etkinlik süresince workshoplar, söyleşiler, atölye çalışmaları, kına gecesi, aba güreşleri ve mozaik yapımı gibi eğlenceli çalışmalar ziyaretçilerle buluşturulacak. Etkinlik alanında gezindiğiniz esnada sütle marine edilmiş dönerler, 15 çeşit baharatla harmanlanmış içli köfteler, kadayıfı ayrı peyniri ayrı hazırlanmış künefeler, biberli ekmekler, hummaralar ve daha nice farklı lezzetle karşılaşabilirsiniz.

Maltepe Etkinlik Alanı – Fotoğraf: Abdul Samet KAYA

“Hatay Turizm ve Gatronomi Günleri” denince sadece gastronomi olarak düşünürseniz yanılırsınız aynı zaman da Hatay bölgesinin kültürel değerlerini ve örflerini görüp inceleyebileceğiniz sergiler ve tezgahlar da mevcut.

Kurdele kesimi ile yapılan açılış sonrası Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, Hatay haritası şeklinde yapılmış olan künefenin üzerine şerbetini döktü.

Etkinliğin açılışında konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ” Hatay mutfağı çok önemli. Geçmişe dayalı. Hatay şu anda 600’ün üzerinde yemek çeşidine sahip olan bir şehir. 600 üzerinde yemeğimizle dünyada ki ender mutfaklardan bir tanesiyiz. Unesco tarafından tescillendirdik. Taçlandırmak da bundan sonra bize kalan. Hatay’ın mutfağını en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Maltepe Etkinlik Alanı – Fotoğraf: Abdul Samet KAYA

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz