İstanbul’da Müzeler Eşliğinde Bir Günlük Gezi Rehberi

1
200
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Eğer İstanbul’a geldiyseniz ve bu şehirde bir gününüzü müzeleri keşfederek geçirmek istiyorsanız sizlere müze temelli bir gezi rehberi hazırladık. Müzeler arasındaki mesafe 4 km, yaklaşık olarak 5250 adım. Bizce bu mesafe yürünebilir. Ama müzeler arasında alternatif taşıma araçları da mevcut.

İlk Durağımız Pera Müzesi

Yolculuğumuza Pera Müzesi ile başlıyoruz. 11 Nisan – 28 Temmuz 2019 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergisi var. Ama sergiyi kaçırdıysanız üzülmeyin, gelecek sergileri yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu süreli sergilerin yanında koleksiyon sergileri de bulunuyor. Hatta Osman Hamdi Bey’in meşhur “Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosunu da dünya gözüyle burada görebilirsiniz. Sergi dört kattan ve her katta iki bölümden oluşuyor. Asansör ile en üst kata çıktıktan sonra aşağıya doğru inerek sergiyi dolaşabilirsiniz. Giriş tam ücreti 20 tl, indirimli ücret ise 10 tl. Ne yazık ki Müzekart geçmiyor.

Osman Hamdi Bey ( Kaplumbağa Terbiyecisi )

Pera Müzesine birkaç adım mesafede ise Galata Mevlevihanesi bulunuyor. Müzekart burada geçerli. Eğer ilginizi çekiyorsa gidip hızlıca bir dolaşın derim.

İstanbul Modern Sanatlar Müzesi

İstanbul Modern

İstanbul Modern, Türkiye’nin ilk modern sanatlar müzesi. Pera Müzesi’nden çıktıktan sonra biraz yürüyerek ulaşabileceğiniz bir konumda. Girişler ücretleri ise; tam 32 tl, indirimli ücret 18 tl. Türkiye’de ikamet edenlere ise perşembe günleri ücretsiz giriş hakkı tanınıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Yürüme yolunun büyük bir kısmını İstanbul Modern’den, Arkeoloji Müzesi’ne yürümek alıyor. Aralarındaki mesafe uzun sayılabilir. İsterseniz Eminönü’nden tramvaya binerek gidebilirsiniz. Ama biz yürümenizi tavsiye ederiz. Yürüyüp yorulduktan sonra İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin hemen bitişiğindeki Gülhane Parkı’nda oturup dinlenebilir, ardından müzeye giriş yapabilirsiniz. İstanbul müzeleri arasından bizim favorimiz burası. Sizleri bambaşka zamanlara götürecek bu müze, iki ayrı binadan oluşuyor ve şu anda bir bölümü tadilatta ama içerisi hala gezilmeyi hak ediyor. Giriş bileti ise 30 tl. Müzekart da geçiyor.

Topkapı Sarayı

Son durağımız Topkapı Sarayı’nın ise içerisinde çeşitli bölümler var. Müzekart ile giriş ücretsiz fakat harem bölümünde Müzekart geçerli değil. Giriş ücreti ise 60 tl. Harem bölümüne girmek için ise 35 liralık ayrı bir biletdaha almalısınız. Müze salı günleri hariç her gün açık.

Eğer zamanınız var ve yeteri kadar yorulmadıysanız Topkapı Sarayı Müzesi’ne çok yakın mesafedeki Yerebatan Sarnıcı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Yazının çok uzamasını istemediğimiz için İstanbul’daki bu müzelere ait bilgileri kısa tutmaya çalıştık. Bu sayede müzeleri siz keşfedebilirsiniz. Ama hatırlatmadan geçmeyelim, gitmeden önce mutlaka müzelerin sayfalarını ziyaret edin ve kısaca bir bilgi toplayın. Değişikliklere karşı hazırlıklı olmakta fayda var.

Eğer dolaşma havanızda değilseniz, evinizde hoş vakit geçirebilmeniz için buyurun size bir film önerisi 🙂

https://netbihal.com/the-boy-in-the-striped-pyjamas-cizgili-pijamali-cocuk/

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz