İstismar Değil Evlilik Dediler, Genç Evlilik Mağdurları Adalet Bekliyor

0
2742
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Genç yaşta evlenerek yuva kuran birçok insan uzun süredir seslerinin duyurmaya çalışıyor. Eşleri cezaevinde olan kadınlar ve çocuklar babalarını isterken birçok kadın derneği ise bu duruma “Çocuk İstismarının Affı Olmaz” sloganıyla aktif bir şekilde karşı çıkıyor.

Genç evlilik için yasa ne diyor?

Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zaman aşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkındaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suçtan azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir.

Bu açıklamalar sonrası bazı kadın kuruluşları, gerçek hayatta yaşanan tecavüz, şiddet vb. durumları yaşayan kadınlar için çalışmalar üretmek yerine, eşleriyle kendi rızalarıyla evlenen insanlar için  “Tecavüzcülere af geliyor!” suçlamasıyla, durumu olduğu yerden çok farklı bir noktaya taşıdılar.

Oluşturulan kamuoyu sonrası Adalet Bakanı Bekir Bozdağ şu açıklamayı yaptı:

Türkiye’nin gerçeğinde bu yeni kanuna geçişte bir farkındalık kolay kolay oluşmadı. Yeni uygulamayı topluma tam anlatamadık. Bu arada erken yaşta evlilikler olmaya maalesef istemesek de devam etti. Şimdi aileler evlilikleri gerçekleştiriyorlar, düğünler, dernekler yapıyorlar. Evlilikler oluyor, doğum hadisesi olunca da doktorlar bunları savcılıklara bildiriyor. Gayriresmi olarak evlenmiş olanlar için koca hapse giriyor. Anne kucağında bebekle dışarıda kalıyor. Bunlar tecavüzcü değil, cinsel istismar suçunu işlemiş kişiler değil. Ancak kanunumuzun yeni düzenlemesinde rızayı kaldırdık. Yaşı küçükse tarafların geleneklerine göre böyle bir evlilik yapıp yapmadığına bakmıyor, doğrudan ceza veriyor. Bu uygulamadan kaynaklanan hem ortaya çıkmış hem yaş küçüklüğüyle evlendirilip mağdur edilmiş kadınlarımız var. Esasında anne babaların yaptığı büyük yanlışın cezasını hem kadın hem de erkek çekiyor. İçeride yaklaşık 3 bin civarında bu durumda vatandaşımız var. Geriye dönük bir kez uygulanacaktır, geleceğe dönük uygulanması sözkonusu değildir. Bu sadece geriye dönük bir uygulamadır.”

Bekir Bozdağ, “Bu uygulamadan kaynaklanan hem ortaya çıkmış hem yaş küçüklüğüyle evlendirilip mağdur edilmiş kadınlarımız var” diyor. Bu iddia edilen mağduriyet, çocukları olan ve artık belli bir yaşa gelmiş erkeğin cezaevine gönderilmesiyle mi son bulacak, sorularını akıllara getiriyor. Üstüne üstlük eşleri tarafından ‘rızamızla evlendik biz mağdur değiliz, eşlerimizi bırakın’ diyen kadınlar varken.

Medyanın konuya destek vermesi, sürekli olarak açıklama yapan kadın meclisleri ve destekçileri, durumu kamuoyunda sıradanlaştırıp, kabul edilir bir noktaya gelmesi için çalışmalarını sürdürdü.

İstismar Değil Evlilik diyen kadınlar ise görmezden gelindi. Ağızlarından çıkan tek söz, ‘Biz mutluyuz, rızamızla evlendik, çocuklarımızı babasız bırakmayın’ çığlıkları ne medya da ne de mecliste gereken değeri görmedi.

Netbihal.com’a konuşan  genç evlilik mağduru Şükriye Orhon yaşadıklarını şöyle aktardı:

“Ben Şükriye Orhon, genç evlilik mağduruyum. Bundan 12 sene önce eşimle severek, isteyerek kendi rızamla evlendim. Daha sonra resmi nikahımız kıyıldı. Tam 5 sene önce eşime cinsel istismardan 10 sene 10 ay ceza geldi.

Benle sırf evlendi, yuva kurdu, aile oldu diye. Şu an cezaevinde gerçek istismarcılarla, kediye köpeğe tecavüz edenlerle aynı koğuşta aynı havayı soluyor. Bu cezayı bize gönderenlere buradan seslenmek istiyorum. Siz bize iyilik mi ettiniz, kötülük mü?

Ben eşimden razıyken, benden aldınız. Benim dört evladımı babasızlığa mahkum bıraktınız. Ne olur artık buna bir son verilsin. Biz kesinlikle istismar mağduru değiliz. Biz asla bunu kabul etmiyoruz. Biz sevdiğimiz adamların resmi nikahlı eşleri, çocuklarının annesiyiz.

Benim evlatlarımın babalarını geri verin. Sizden başka bir şey istemiyorum. Bunu duyan herkese sesleniyorum bu bir zulümdür, bizim sesimizi duyun.  Biz istismar mağduru kesinlikle değiliz. Severek evlendiğimiz eşlerimizi istiyoruz. Devletimizden tek isteğimiz bu. Feministlerin sözlerine kanmayın. Genç evlilik mağdurlarını dinleyin. Ne olursunuz artık bizi de de duyun.”

Göze çarpanları…

Ben eşimden razıyken, benden aldınız…

İsteyerek kendi rızamla evlendim…

Benle sırf evlendi, yuva kurdu, aile oldu diye…

Gerçek istismarcılarla, kediye köpeğe tecavüz edenlerle aynı koğuşta aynı havayı soluyor…

Biz istismar mağduru kesinlikle değiliz…

Kadın haklarını savunduklarını iddia eden kadın oluşumlarının siyasi açıdan edinmiş oldukları fikirleri bir yana bırakıp, mağduriyet yaşayan bu insanlara destek çalışmaları yürütmesi ve devletin bünyesinde halkın temsilciyiz diyen vekillerin, bu yaşanan durumu tüm ciddiyetiyle meclis’e taşıması gerekli…

Binlerce aile, 16 bin çocuk umutla af yasasını bekliyor

#İstismarDeğilEvlilik

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz