Ivan’s Childhood (Ivan’ın Çocukluğu)

0
368
Ivan' Childhood
Tarkovski
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Süre : 95 Dakika

Tür : Dram, Savaş

Ülke : Sovyetler Birliği

Yapım Yılı : 1962

Senarist : Vladimir Bogomolov

IMDB : 8.1

Tarkovski’nin kendine has metaforlarını ve sembollerini içeren, izleyiciyi düşünmeye zorlayan,  yıllarca akıllardan silinmeyecek sahnelere sahip bir savaş filmi, “Ivan’s Childhood”

Filmin yönetmenliğini, Offret [Kurban] filmi ile BAFTA En İyi Film Ödülü’nün sahibi olan, Nostalghia [Nostaji] ve Stalker [İz Sürücü] gibi türünün en iyileri arasında gösterilen filmlerin direktörlüğünü de yapan, aynı zamanda şair ve yazar olan Rus yönetmen Andrey Tarkovski yapıyor. Filmin ana kahramanı olan Ivan rolünün sahibi ise Nikolay Burlyaev.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi askerlerinin köyünü yağmaladığı, annesinin öldürüldüğü ve esir kampından kaçarak Sovyet Ordusu’na sığınan 12 yaşındaki Ivan’ın çocukluğunu konu edinen film, öte yandan, savaşın getirdiği yıkımı, güzelliğin ve masumiyetin sembolü olan çocuklara olan korkunç tesirini de gözler önüne seriyor.

Annesinin öldürülmesi, köyünün yağmalanması ve karargâh olarak kullanılan eski kilise duvarında gördüğü, “Sekiz kişiyiz, hiçbirimiz 19 yaşından büyük değil. Bir saat sonra bizi vuracaklar. İntikamımızı alın!” yazısı ile Nazilere karşı büyük bir kin, nefret ve intikam duygusu ile dolan Ivan, askeri okula gitmek yerine Sovyet Ordusu adına casusluk yapmaya başlıyor.

Rüya-gerçek arasında geçen ve imgelerle anlatımın zenginleştirildiği bu Tarkovski eserinde; bir çocuğun, savaşın ve düşmanın ne anlama geldiğini dahi bilmeden bu güruha karşı beslediği duygular ile savaşın karanlık yüzüne şahitlik ediyoruz.

Çatışmalar, tanklar ve bombardımanların yer almadığı ancak kendimizi savaşın tam ortasında hissetmemizi sağlayan bu enfes film, Tarkovski’nin de sinema dünyasında ün kazanmasını sağladı.

Ayrıca Andrey Tarkovski’nin ilk uzun metrajlı filmi olan Ivan’s Childhood; kamera açıları, sahne çekimleri ve yakaladığı perspektifleri ile adeta yönetmenlik dersi veriyor.

Hâsılat ve Ödüller

Hâsılat konusunda bilgilerin paylaşılmadığı film, 1962 Venedik Film Festivali’nde Golden Lion Ödülünün yanı sıra, Uluslararası San Francisco Film Festivali’nde, En İyi Yönetmen Ödülünü Andrey Tarkovski’ye kazandırmıştır.

Andrey Tarkovski ile tanışmak isteyenler ve Tarkovski’nin imgeler dünyasına giriş yapmak için çok doğru bir seçim olan bu psikolojik-dram filmini izlemenizi tavsiye eder, iyi seyirler dileriz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz