Jetgiller Dünyasının Günümüzde Gerçekleşen 7 Teknolojisi

0
550
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Henüz çocukluğumuzda bizi fütürizmle tanıştıran Jetgiller’i izlediniz mi? Uçan arabalar, şipşak hazırlanan kahvaltılar, evi temizleyen Rosie, sadece bizi değil ailemizi de kendisine hayran bırakıyordu. Her pazar yeni bölümü bekliyor, cumartesileri ise aynı heyecanla, tekrarı yayınlanan bölümleri tekrar tekrar izliyorduk. O kadar çok seviyorduk ki, eminim başlığı görünce siz de içinizden Jetgillerin şarkısını söylediniz!

İlk olarak 1962-1963 senesinde yayınlanan Jetgiller, dönemine göre oldukça ileri teknoloji kullanılıyordu. Çizgi filmimiz klasik Amerikan aile hayatını farklı bir zaman diliminde yansıtan durum komedisiydi. O zamanlar teknolojinin bu kadar gelişeceğini düşünmüyor ve izlediğimiz şeylerin hayalî olduğu düşünülüyordu fakat günümüzde bunların birçoğuna şahitlik ediyor, hatta gündelik hayatımızda kullanıyoruz bile. Hadi gelin ayrıntılı olarak inceleyelim.


1)Akıllı Ev

Jetgiller’in akıllı evlerinde ışıklar kendiliğinde yanar ve bunun için çaba sarf etmezlerdi. Yakın zamanda ise adından çokça bahsedilen akıllı evler ortaya çıktı. Güneş ışığına göre ayarlanan perdeler, oda boş olduğunda sönen lambalar, hatta ütüyü fişte unuttuğumuzda elektriği kesen prizlere kadar evlerimiz iyileştirilebiliyor artık. Hatta haberlere bakarsanız “Jetgillerin evi gerçek oldu!” diye birçok başlık görebilirsiniz.

 2)GPS Teknolojisi

Jetgillerin hiperaktif köpeği Astro’yu kaybolduğu zaman bulabilmek için GBS’den faydalanmışlardı. GPS ise Jetgiller’in yayın tarihinden tam otuz yıl sonra, ABD’de icat edildi.

 3)LCD Ekran/Akıllı Televizyon                         

Biz Jetgiller’i tüplü televizyonlardan izlerken, onlar çoktan LCD ekran kullanmaya başlamışlardı bile. Biz, LCD ekran televizyon ile 2000’li yıllarda tanıştık. Jetgiller’in televizyonları ileri teknoloji olmaktan çıkmış, aynı zamanda akıllıydı da. Film, dizi izlenebildiği gibi gazete de okuyabiliyorlardı. Şu an biz de televizyonlarımızdan birçok gazete ve televizyon uygulamalarını indirerek gündemi takip edebiliyoruz.

4)Solaryum 

Bay Spacely, George Jetgil’i kovup tekrar işe aldıktan sonra solaryuma girip dinlenmeyi tercih ediyordu. Fakat solaryum, Jetgillerden 10 yıl sonra icat edildi.

5)Görüntülü Konuşma

Genel olarak Jetgiller’de gördüğümüz şey görüntülü konuşmaydı. Biz o dönemlerde yeni tuşlu telefona geçiş aşamalarındayken, Jetgiller görüntülü konuşabiliyordu.

6)Robot Rosie

Rosie sadece bizim sevdiğimiz bir karakter değildi, annelerimiz de ona hayrandı. Evi temizler, yemek yapar kısacası evde yapılabilecek birçok işi o hallederdi. Biz de ise 2010 yılında Koreli bilim insanı, Mahru-z adında bir robot geliştirdi. Mahru-z temizlik ve mikrodalga fırında yemek yapabiliyor. Bu robota karşılık belki yapay zekâ Sofia da örnek verilebilir. Konuşabiliyor fakat henüz ev işleri yapmıyor.

7) Uçan Arabalar

Okula, işe kısacası her yere uçan arabalarıyla giden Jetgiller’e, prototip olarak geliştirilen arabaları saymazsak henüz yetişemedik. Fakat Volvo’nun yaptığı bir açıklamayla, iki yıl içerisinde uçan arabaları kullanabileceğimizi açıkladı. Bekleyin bizi Jetgiller, biz geliyoruz!

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz