Kadim Şehir ‘İstanbul’

0
404
Kadim Şehir ‘İstanbul’
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Kiminin mutluluğu, kiminin hüznü, kiminin mecburiyeti, kiminin de hayatıdır bu şehir.

Bazıları İstanbul’u tanımlarken yalnızca “trafik” diyor, bazıları ise yaşama hevesi. Dili olsa da konuşsa, anlatsa bize o geçmişlerimizi, geleceğimizi.

Kız Kulesi. Her birimizin tüylerini ürperten o eşsiz hikâyesi. Sevdiğinle çıktığında, onunla evleneceğin rivayet edilen Galata Kulesi. Galata ile Kız Kulesi’nin arasında o tatlı, acı çekişme. O tekne turları ki, insanı alır öyle yerlere götürür ki bir daha gelmek istemezsin. Kiminde tebessüm oluşturur o turlar, kimini gözyaşlarına boğar.

Eminönü’ndeki o balık ekmek kokuları. Herkes hızlı adımlarla bir yerlere yetişmeye çalışırken, turistlerin oraları adım adım incelemesi, fotoğraf çekmesi, tarihe dokunması,  hayranlıkla olan bakışları. Kimileri bilir kıymetini ama kimileri vardır ki umurunda değildir bu kent. Bazı şeyler kaybedilince kıymete biner.

Fatih Sultan Mehmet fethetti bu memleketi. Bizlere miras bıraktı. Bizler bilemedik kıymetini. Kimi insanlar doğudan gelip yerleşir buraya geçim sıkıntısından. Ama bize sorsalar çekilmez bir şehirdir deriz, kimileri küfürler yağdırır. Ama bir bilse bu güzelliği, bir bilse bu kıymeti. Ah bir bilsek bu güzel nimetleri. Bir öğrenebilsek bu değerleri, öğretebilsek yeni nesle. Aktarabilsek geleceğimize. Ama dedim ya, bize göre çekilmez bu kadim şehir. Kimi trafik der, kimi insanlar. Biri de çıkıp demez ki yaşanılası yer bu memleket.

İstanbul’u çirkinleştirmeye çalışanlar, yaşanılan, yaşatılan, o akıllara kazınan feci olaylar, hırsızı, tecavüzcüsü, rüşvetçisi… Neler gördü bu İstanbul… Bizler sustukça ağlıyor bu şehir. Akıllardan her şey siliniyor. Her şey unutuluyor. Ama gördü İstanbul. Darbesinden, barışına, sağcısından, solcusuna…

İnsanlığın memleketi

Ah dili olsa da konuşsa bu memleket, dili olsa da haykırsa bu İstanbul.  Anlatsa bize her şeyi, herkesi. Kırdık kalbini şehrimizin. Bilmedik kıymetini. Ortaköy’ünü, Beşiktaş’ını, Kadıköy’ünü, Kireçburnu’nu… Bilelim, bilinçlendirelim. Öğrenelim ki öğretebilelim. Sevelim İstanbul’u, sevdirelim. Çünkü çok güzel bir şehir bu İstanbul.

#İstanbul’uSeviyorumÇünkü; benim çocukluğum, büyüdüğüm, ağladığım, güldüğüm günlerde yanımdaydı, yanımda kalandı. Yaşanılan kötü olayların sorumlusu insanlardır, insan gibi görünen vicdan yoksunlarıdır. Velhasıl kelam güzel şehir, özel şehir bu İstanbul!

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz