Kalori Yakmak için 5 Yol

0
1998
Kalori Yakmak için 5 Yol
Kalori Yakmak için 5 Yol
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Ah şu gitmeyen son 5 kilolar, şekil almayan göbekler, pek çoğumuzun sadece rüyasında gördüğü six pack nam-ı diğer baklava şeklinde karın kasları. Kim kalori yakmak, daha sağlıklı ve zinde görünüp aynaya her baktığında mutlu olmak istemez ki? Karın kaslarıyla ilgili en yaygın bilinen ve yüzde yüz doğru olan bir cümlemiz var: Yüzde yetmiş mutfakta yüzde 30 sporda şekillenir.

Beslenme ile ilgili detayları sıkça hatırlatıyorum ancak bu yazımızın temel konusu egzersiz. Spor yapıyor ama yerinizde sayıyorsanız, yediklerinize dikkat ettiğiniz halde hiç ilerleme kaydedemediğinizi düşünüyorsanız bunlara dikkat etmenizde fayda var. Sizlere vereceğim beş ipucu dümdüz bir karın için geçtiğiniz zorlu yolları, biraz daha hızlı geçmenize yardım edecek. Gelin bu püf noktalara birlikte göz atalım:

1- Spordan Önce Ne Yemeliyim?

Sporcu beslenmesi veya antrenman öncesi beslenme ile ilgili kilo vermek isteyenlerin yaptığı en büyük hata, protein bakımından yüksek bir öğün geçirmek. Proteinler vücudumuzun yapım ve onarım işlemleri için elzem ve kas yenilenmesi için tabi ki tüketilmeli ancak bilmemiz gereken şey proteinler vücudumuzda enerji kaynağı olarak kullanılmaz. Bu nedenle spordan önce yapacağımız öğün, karbonhidrattan zengin proteince hafif olmalı ki karbonhidratlar enerji kaynağı olarak egzersiz aktivitemize tavan yaptırsın. Meyveli yulaf lapası, bulgur pilavı ve tavuk, yoğurt ve elma gibi seçenekler en güzel öğün alternatiflerinden. Ancak ara öğün yapacaksak bir buçuk saat ana öğün yaptıysak üç saat spor başlangıcı için beklemeliyiz.

2- Spor Öncesi Ne Kadar Su İçmeliyim?

Su içmek, kalori yakmak için hayati bir ihtiyaç. Ancak spor öncesi terle çok su kaybedeceğim düşüncesi ile gün içinde ihtiyacımız olan tüm suyu tek seferde ve hızlıca içmek vücutta kullanılmadan atılmasına sebep olur. Bu yüzden yapılması gereken spor öncesi bir saat içinde her 15 dakikada bir oturarak yudum yudum 500 600 ml su içmek.

3- Kalori Yakmak İçin Kafeinle Metabolizmanızı Ateşleyin

Spordan yarım saat önce içilen şekersiz kahve içerisindeki kafein sayesinde kan dolaşımının hızlanmasını ve daha fazla enerji yakmanızı sağlar.

4- Ne Kadar Erken Spor O Kadar Çok Kas!

Güne sporla başlamak vücutta bulunan serbest yağ asitlerinin yakımını kolaylaştırır ve vücudumuz enerji kaynağı olarak bunları kullanır. Ayrıca spor sonrası hemen durmayan metabolizma dinlenme haline gelene kadar da kalori yakmaya devam eder.

5- Kalori Yakmak İçin Uykuyu Unutmayın!

Evet, sporla ilgili en çok merak edilenlerde bugün! Hangi antrenman daha çok zayıflatır, hangisi daha çok kas kazandırır? Cardio mu yapmalıyım yoksa ağırlık mı kaldırmalıyım? Sizin vücut tipinize ve antrenman yoğunluğuna göre değişse de, yağ yakımı ve kas kazanımı için bu iki antrenman birbirine harmanlanmalı. Sadece ağırlık çalışarak istediğiniz gibi yağ yakamazsınız ve sadece koşarak her bölgede kas kazanımı sağlayamazsınız. Ancak tüm bunlar dinlenmiş ve yenilenmeye hazır bir vücutla olur, bu yüzden günde 6 7 saat uyumaya özen gösterin.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz