Kişiliği Oluşturan Genler mi Çevre mi?

0
250
Kişiliği Oluşturan Genler mi Çevre mi?
Kişiliği Oluşturan Genler mi Çevre mi?
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Karakterimizin oluşum sürecini etkileyen pek çok faktör vardır, genlerimiz ve yaşadığımız çevre kişiliğimizin oluşumunda önemli bir rol oynar. Bir çoçuk için; annesinden zekâyı, babasından ise yaratıcılığını almış gibi soru çeşitleri aile sınırları içinde sık sık tartışılan konular biridir.

Kişiliğimizde Genlerin ve Çevrenin Etkisi Nasıldır?

Çocukların kişilik gelişimini etkileyen birçok faktör genler üzerinde eklenir yani bebek dış çevreye ait kalmadan önce huy gelişmiş durumdadır. Fakat genlerimiz, dış etkenlere karşı tepki verdiği için, çevresel birçok faktör doğum öncesinde ve erken yaşta insanlarda kişilik oluşumunda etkili olmuştur. Tüm bu anlayış olgusu “epigenetik” adı verilen bu yeni bir alanın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Genetik özellikler insanın ancak altyapısını oluşturur.
Tecrübeler ve her anımız diğer kişilerden benzersiz etkileşim bütününden oluştuğundan beynimizde bulunan nöral ağların içerdiği örüntü yapısı da benzersizdi. Bu her insanı eşsiz bir birey haline getirir ve ağlar yaşam boyunca değişiklik gösterir. Ortaya çıkan bu değişiklikler kişiliğimizde sürekli yer değiştiren ve varış noktası bulunmayan bir hedef durumuna getirir .

Mizacımızın önemli bir alanını başta ebeveynlerimiz olmak üzere etrafımızı taklit ederek ediniriz. İnsanların erken yaşlarda anne ve babası ile kurduğu iletişim duygu ve dünyasını geliştirir.
Özellikle küçük yaş aralığında anneyle ve babayla olan iletişim duygusu, ileride olacağımız insanın kalitesinin belirlenmesinde en önemli faktördür. Mesela, her istediği şeye hızlıca ulaşabilen çocuklar büyüdüklerinde hayatın zorlukları ile karşılaştığı zaman sabırsız ve tepkili çocuklar olurlar. Duygusal ve fiziksel yönden ihtiyaçları karşılanmamış olan bütün çocuklar, sosyal iletişim çağında bozukluğa sahip sosyopat olarak ifade edilen bireylere dönüşebilirler.

Çocuklarda Çevrenin ve Genlerin Baskınlığı

Kişiliğin oluşmasında tek başına genler ve çevrede etkili olabilir. Genlerdeki donanım çevre ise yazılım gibi beraberce çalışırlar. Peki ya hangisinin etkisi daha fazladır? Tek yumurta ikiz çocukları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda farklı ortamlarda yetişen ikizlerin hem fiziksel açıdan hem de davranışlarının da birbirine benzerlik gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu durumda da kişiliğimizin ortamdan çok genlere bağlı olarak geliştiğini görmekteyiz. Fakat çevrede bizlere içimizdeki var olanı ortaya çıkarma ve törpüleme imkânı sunmaktadır.

Çocukluktan çevre ile şekillenen genetik yapımızdan gelen birçok huy biz yaşadıkça hayatımızın her anına bizimle beraber yansır. Bazı şeyler sonradan öğrenilerek kazanılırken, bazı özelliklerde kalıtsal olarak davranışlarımıza yansır. Özellikle küçük yaşlardan çocuklara doğru karakteri kazanmaları konusunda çevresel uyarıcı olarak onlara destek vermeliyiz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz