Kombi Bakımı Ve Petek Temizliği

0
49

Soğukların kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde, kış ayının vazgeçilmez işlemi olan petek temizliği ve kombi bakımı için işin ustasından sizler için tüyolar aldık. Mali açıdan da cepleri ferahlatacak işte o detaylar…

Tesisat ustası Yılmaz Özkan konuyla alakalı önerilerde bulundu. İşte detaylar…

“Her yıl sonbahar aylarında yapılması gerekir”

Özkan, Petek temizliği / Doğalgazlı evler için petek ve kombi temizliği  her yıl sonbahar aylarında yapılması gerekir. Aktif kullanımdan hemen önce yapılması daha sağlıklı sonuçlar verir. Evde kendi başınıza yapabilirsiniz,  birkaç uygulama sayesinde doğalgaz ustalarını çağırmanıza gerek kalmayacak.

 

 

 

 

 

İlk olarak “mobil sistem” ile tesisatı yapılmış doğalgazlı evlerden başlayalım. Direkt olarak kombi ve altındaki vanalar bölgesinde bu iç temizliği basitçe yapabilirsiniz.  Vanalara bağlı olan su hortumlarını gevşetip teker teker çıkarıp kombiyi çalıştırarak,  devir daim yapmasını sağlamak gerekli. Su hortumunun çıkış ağzından  birikmiş pis suyun çıkmasını sağlarsınız . Böylelikle teker teker bağlı olan tüm peteklerin iç temizliğini yapmış oluyoruz.  İçerideki su tamamen devir daim olduğundan emin olana kadar bu işlemi devam ettirmemiz gerekli.

 

Ayrıca bu işlem sırasında petek ve tesisat içerisinde birikmiş olan havayı da tahliye etmiş olacaksınız. Bildiğiniz üzere, içeride birikmiş hava nedeniyle peteklerimizin bir kısmı ısınıp, diğer kısmı soğuk kalabiliyor. Bu hava boşaltma işlemi ile de peteğinizin neredeyse tamamına yakını ısınacaktır. Maksimum verimle aktif çalışmaya devam edecektir.

Tabi ki bu işlem sırasında devir daim borularından “kombiye giriş vanası kapalı tutulması gerekmekte, çünkü pis suyun kombiye girmesini istemeyiz.” ifadelerini kullandı.

Peteklerimizi verimli kullanmak için perdeleri bu amaca göre önünü kapatmayacak şekilde almalıyız veya  önünü kapatıyorsa çeşitli yöntemler ve katlamalarla önünü açık tutmalıyız. Peteklerden maksimum verimi almak için doğalgaz mantığının bu kısmı da çok önemli. Ne kadar temizlik ve bakım işlemini gerçekleştirmiş olsak da asıl evimizi sıcak tutacak olan peteklerin de sağlıklı çalışmasına ortam hazırlamamız gereklidir.

 

Bu  yaptığımız petek temizliği ve kombi bakımının yanı sıra “gaz boruları”nın da düzenli aralıklarla kontrolünü unutmamak gereklidir. Borular ve bağlantı dirsekleri gibi yerlerden gaz kaçağı bulunması halinde kötü sonuçların doğması kaçınılmaz olabilir.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz