Konteyner Taşımacılığı Nedir?

0
2343
Konteyner Taşımacılığı Nedir?
Konteyner Taşımacılığı Nedir?
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Klasik işlere nazaran farklı iş fikirleri son zamanlarda daha çok rağbet görmeye başladı. Bu farklı iş tercihleri arasında konteyner taşımacılığı da yer alıyor. Taşıma esnasında kolaylık sunması, doldur ve boşalt derdinin olmaması, her türlü ulaşım yoluyla taşınıyor olması bu mesleği gözde yapan özellerin başında geliyor. Konteyner taşımacılığı dünya geneline baktığınızda %80 oranında bir kullanıma sahip. Ülkemizde ise bu oran %90’a kadar ulaşıyor. Eskiden beri var olan bu sistem günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte daha çok gelişerek kolay taşımacılığın kaplılarını açtı.

Konteyner Taşımacılığının Avantajları Neler?

Bu iş kolu da diğer taşıma sistemlerinde olduğu gibi avantaj ve dezavantajları beraberinde getiriyor. En büyük avantajı ise diğer taşımacılıklara oranla çok daha güvenilir ve emniyetli olması. Bir diğer özelliği ise maliyet açısından kolaylık sağlaması oluyor. Tek seferde çok daha fazla ürün ve ağırlık taşıması konteyner taşımacılığı için pazar oluşumunu artırıyor. Küresel ticaret açısından da önem arz eden konteyner sistemi hızlı bir kargolama hizmeti sağlayarak zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor.

Yük Konteynerleri Hangi Şekillerde Taşınır?

Konteyner taşımacılığının çeşitli şekilleri bulunuyor, bunların başında kargo gemileri geliyor. Bu işi yapan firmalar ürünleri sabit bir tarife üzerinden alarak ilgili güzergâh üzerinden gemiler aracılığıyla taşınmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra hava kargo uçakları hızlı bir şekilde bu işlemi gerçekleştiriyor ancak belli bir limite kadar. Maliyet açısından da diğer taşımacılıklara kıyasla daha pahalıdır diyebiliriz. Yük taşımacılığı ise ürünlerin bir konteynere doğrudan yüklenmesi ve herhangi bir fiziksel güç uygulanmadan istenilen yere kadar taşınması işlemidir. Bir diğer taşıma şekli ise demiryolu aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Tüm bunlara ek olarak konteyner taşımacılığı kadar, çalıştığınız firmanın güvenilir olması da önem arz ediyor.

Konteyner Taşımacılığı İşi Yapabilir Miyim?

Konteyner taşımacılığı ve lojistik işine girmek istiyorsanız ilk olarak en az bir yabancı dil bilen bir çalışana ihtiyacınız olacak. Vizyonunuzu geniş tutmak için dünya çapında hizmet vermeyi hedeflemeniz gerekiyor. Bunun için reklam ve pazarlamaya ağırlık vermeniz işinize yarayabilir. İşe girişmeden önce kendi yararınız için kapsamlı bir araştırma yapmak oldukça yerinde olacaktır.

 

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz