İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kudüs Seyahatimdeki Tecrübelerim #2

KUDÜS’TE ALIŞVERİŞ

 Öncelikle konuya Kudüs’te yapacağınız alışverişlerde pazarlık konusuyla başlayalım. Bir önceki yazıda da belirttiğim gibi şehirde her şey fazlasıyla pahalı. Bu yüzden bir şey alacağınız zaman, yemek yiyeceğiniz zaman, özellikle çarşıda pazarlık yapmayı unutmayın. Esnaf Müslüman olsun veya olmasın hepsi ürünleri olabildiğince pahalıya satmanın peşinde. Örnek olarak basit bir tablonun fiyatını sorduğunuzda size 50 şekel diyen esnaf, 30 şekel teklif ettiğiniz de direk kabul edebiliyor. Biraz daha zorlasanız emin olun daha ucuza da alabilirsiniz. Paranızı hesaplı harcaya bilmek için bu hususa dikkat etmenizi tavsiye ederim.


FİLİSTİNLİLERİN TÜRKİYE’LİLERE KARŞI TAVIRLARI

Kudüs sokaklarında dolaşırken pek fazla Filistinli Müslümanlarla denk gelmiyorsunuz, daha çok Mescid-i Aksa çevresi etrafında denk geliyorsunuz. Genellik Türkiye’den geldiğinizi anlıyorlar. Ve direk “İstanbul”, “Erdogan” gibi şeyler söylüyorlar. Çoğu en az bir kere çeşitli sebeplerden dolayı İstanbul’a gelmişler. Bildikleri yerleri söylüyorlar, muhabbet etmeye çalışıyorlar.

Namaz kıldıktan sonra mescidden çıkarken ufak sevimli bir kız gördük sevmek için yanına yaklaştık, babası o sırada nereden geldiğimizi sordu. Biz de Türkiye deyince bayağı sıcak davrandı. Biraz muhabbet ettikten sonra kız çocuğunu göstererek “made in turkey” dedi. İlk başta ne demek istediğini anlamadıysakta, sonra söylediğine göre eşi kızlarını İstanbul Şişli Etfal hastahanesinde dünyaya getirmiş. Denk geldiğimiz başka bir olay ise Filistinli bir abla bizimle sosyal medyadan canlı yayın yapmak istedi, neler hissettiklerimizi sordu. Mini bir röportaj yapmış olduk. Sonuç olarak bizlere karşı sıcak tavırlılar. Ve olabildiğince muhabbet etmeye çalışıyorlar. Bir gün Kudüs’e gelirseniz mutlaka Filistililerle muhabbet etmeye ve onlarla vakit geçirmeye çalışın.

İlk yazımda ki deneyimlerime buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitenin tüm yayın hakları Netbihal.com tarafından korunmaktadır. İçeriklerin izinsiz olarak kopyalanması yasaktır.