Kudüs’e Gidecekler İçin Tecrübe Paylaşımı

0
39539
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Arkadaşlarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz Filistin ziyaretimizden çokça tecrübe edinme fırsatı bulduk. Edindiğim tecrübelerden bir kısmını bir araya getirme ve sizlerle paylaşabilme fırsatı bulabildim. Yazı içerisinde bulamadığınız fakat merak ettiğiniz herhangi bir sorunuz olursa, yazının sonundaki yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.

MALİYET VE EL BAGAJI MESELELERİ

 Kudüs’e gitmeden önce biz de herkes gibi bazı araştırmalar yaparak hazırlıklarımıza başladık. Önceliğimiz bütçe hesaplaması yapmak oldu. Yaptığımız araştırmalarla gördük ki Kudüs’de yeme-içme maliyetleri bizim için çok fazla maliyet oluşturacaktı. Örneğin yarım litrelik plastik şişe su 6 şekel. Bu da Türk lirasıyla 8,5 TL ediyor. Somon ekmeği 5 şekel bu da 7 TL demek oluyor. Bu fiyatların durumu anlatmak için gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu kadar pahalı bir şehirde alışveriş yapamayacağımız ortada, bu yüzden biz de arkadaşlarımızla beraber çantalarımıza olabildiğince yiyecek yerleştirmeye karar verdik ve hazırlıklarımızı bu şekilde yaptık. Bu sırada uçaktaki bagaj konusuna da değinmemiz iyi olacaktır.

Biz uçuşumuzda Pegasus havayollarını kullandık ve bagaj hakkı almadık. Sadece havayollarının bize tanıdığı el bagajı hakkını kullandık. El bagajı sınırı genellikle havayolundan havayoluna değişiklik gösterebiliyor. Pegasus havayolları maksimum 8 kg el bagajı hakkı tanıyor ama bizdeki çantaların neredeyse hepsi 8 kg’den fazlaydı. Eğer sizin de bu tür bir durumunuz olursa çanta kontrolü sırasında görevliler bu durumu pek sorun etmiyorlar. En azından biz de sorun etmediler.

PASAPORT KONTROL MESELESİ

Uçuşumuz 1 saat 35 dakika sürdü. Havaalanına indikten sonra pasaport kontrolünde bir sorun çıkmazsa, birkaç dakika içinde kontrolden geçmiş oluyorsunuz. Fakat bazen nedensizce pasaport kontrolünden geçirmeyip sizi sorguya yönlendirebiliyorlar. Bu sorguda eğer pek fazla İngilizce bilmiyorsanız birkaç soru sorup sizi kontrol noktasında geçiriyorlar. Bu sorgu durumu İngilizcesi iyi olan kişilerde daha fazla sürebiliyor. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, İngilizcenizin iyi olmadığını söyleyerek ve sorulara kısa cevaplar vererek bu sorgu safhasını daha hızlı atlatabilirsiniz.

ULAŞIM MESELESİ

Hostelimize ulaşmak içinse biz havaalanı dışındaki otobüsleri kullanarak ulaşımımızı sağladık. Bu otobüsleri kullanabilmek için yanınızda şekel cinsinden paranız olmalı. Otobüse binmeden önce paranızı şekel yaptırmayı unutmayın. Otobüsten sonra Mescid-i Aksa çevresine varabilmek için bir de tramvayı kullanmanız gerekli. Tramvaya binmek içinde duraklarda bulunan otomatlardan biletinizi alabilirsiniz. Bu şekilde rahatlıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

KUDÜS’TE KALACAK YER MESELESİ

Kalacak yer konusunda ise arkadaşlarımla beraber Old City’de bir hostel kiraladık. Biz hostel olarak Petra Hostel’i seçtik. Sahibi Müslüman bir Filistinli. Burayı seçmemizdeki en büyük etmen ucuz ve Mescid-i aksaya yakın olmasıydı. Fakat hostele yerleştiğimizde hostelin aşırı kirli olması, odaların, nevresimlerin, tuvaletlerin kirliliği bizi çok fazla rahatsız etti. Siz de hostelde kalmayı düşünüyorsanız yanınızda yastık kılıfı getirmeyi unutmayın ve aynı zamanda kirli ortamda asla yatamam derseniz hostel seçiminizi yaparken iyi araştırmanızı ve daha önce kalmış misafirlerin yorumlarını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

KUDÜS’TE ALIŞVERİŞ

Öncelikle konuya Kudüs’te yapacağınız alışverişlerde pazarlık konusuyla başlayalım. Üst kısımlarda da belirttiğim gibi şehirde her şey fazlasıyla pahalı. Bu yüzden bir şey alacağınız zaman, yemek yiyeceğiniz zaman, özellikle çarşıda pazarlık yapmayı unutmayın. Esnaf Müslüman olsun veya olmasın hepsi ürünleri olabildiğince pahalıya satmanın peşinde. Örnek olarak basit bir tablonun fiyatını sorduğunuzda size 50 şekel diyen esnaf, 30 şekel teklif ettiğiniz de direk kabul edebiliyor. Biraz daha zorlasanız emin olun daha ucuza da alabilirsiniz. Paranızı hesaplı harcaya bilmek için bu hususa dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Ayrıca Old City’de çarşılar, hem hediyelik eşya bakımından hem de yeme-içme bakımından surların dışındaki yerlere göre daha pahalı. Eğer imkanınız varsa çarşı haricinde bir yerden alışveriş yaparsanız büyük ihtimalle daha hesaplı bir iş yapmış olacaksınız. Bu konudaki son husus ise esnafla pazarlık yaptığınızda ve ürünü almadığınız zaman aşırı agresif oluyorlar. Aman dikkatli olun ortamı fazla germeden muhabbeti kısa kesin ve almayacağınız bir ürün için pazarlığa girişmeyin. Burada bazı kişiler meraktan fiyat soruyorlar, üstüne üstlük pazarlıkta yapıyorlar ama almıyorlar. Bu da pek hoş karşılanmıyor.

FİLİSTİNLİLERİN TÜRKİYELİLERE KARŞI TAVIRLARI

Kudüs sokaklarında dolaşırken pek fazla Filistinli Müslümanlarla denk gelmiyorsunuz, daha çok Mescid-i Aksa çevresi etrafında denk geliyorsunuz. Genellik Türkiye’den geldiğinizi anlıyorlar. Ve direk “İstanbul”, “Erdogan” gibi şeyler söylüyorlar. Çoğu en az bir kere çeşitli sebeplerden dolayı İstanbul’a gelmişler. Bildikleri yerleri söylüyorlar, muhabbet etmeye çalışıyorlar.

Namaz kıldıktan sonra mescidden çıkarken ufak sevimli bir kız gördük sevmek için yanına yaklaştık, babası o sırada nereden geldiğimizi sordu. Biz de Türkiye deyince bayağı sıcak davrandı. Biraz muhabbet ettikten sonra kız çocuğunu göstererek “made in turkey” dedi. İlk başta ne demek istediğini anlamadıysakta, sonra söylediğine göre eşi kızlarını İstanbul Şişli Etfal hastahanesinde dünyaya getirmiş. Denk geldiğimiz başka bir olay ise Filistinli bir abla bizimle sosyal medyadan canlı yayın yapmak istedi, neler hissettiklerimizi sordu. Mini bir röportaj yapmış olduk. Sonuç olarak bizlere karşı sıcak tavırlılar. Olabildiğince muhabbet etmeye çalışıyorlar. Bir gün Kudüs’e gelirseniz mutlaka Filistililerle muhabbet etmeye ve onlarla vakit geçirmeye çalışın.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz