La Vita é Bella (Hayat Güzeldir )

0
1221
La Vita é Bella
La Vita é Bella
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Süre : 116 Dakika

Tür : Komedi, Dram, Savaş

Ülke : İtalya

Yapım Yılı : 1997

Senarist : Vincenzo Cerami, Roberto Benigni

IMDB : 8.6

Umudun varlığını yitirdiği toplama kampında, bir oyunla oğluna umut olan bir baba ve bu oyunu kazanmaktan asla vazgeçmeyen bir çocuğun hayatı, “La Vita é Bella

Türkiye’de 26 Şubat 1999’da “Hayat Güzeldir” ismiyle gösterime giren filmin başrol oyuncusu olan Roberto Benigni, filmin direktörlüğünü de üstlenmiştir. Aynı zamanda senaryonun yazılmasında da emek harcamıştır. Filmin diğer ana karakterleri ise; Nicoletta Braschi ve Giorgio Cantarini.

2. Dünya Savaşı’ndan 10 sene kadar önce, İtalya’da kitapçılık işiyle uğraşan bir Yahudi olan Guido (Roberto Benigni), İtalyan olan Dora (Nicoletta Braschi)’ya âşık olur. Bir süre âşık olduğu kadının peşinden koşan Guido, en sonunda Dora ile evlenmeyi başarır. Ve bu evliliklerinin sonucunda Giosue(Giorgio Cantarini) dünyaya gelir.

Mutlu bir yaşam süren Guido ailesi, İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle ayrılmak zorunda kalır. Guido ve Giosue Yahudi toplama kampına gönderilir.

Hayat enerjisi hiç tükenmeyen Guido, bu toplama kampının bir oyundan ibaret olduğunu Giosue’ye inandırır. Kampta çalıştıkları süreye, ne kadar yemek yedikleri ve uslu durup durmadıkları gibi kıstaslara göre puan aldıklarını Giosue’ye anlatır. Ve tabii ki her oyunda olduğu gibi, bu oyunun da bir kazananı olacaktır, kazananın ödülü ise bir tanktır.

Dora’nın Yahudi olmamasına rağmen eşi ve çocuğundan ayrılmamak için toplama kampına gitmesi, Guido’nun oğlu için giriştiği birbirinden zor işler, Giosue’nin tankı kazanma hırsı ve babasına olan sarsılmaz güveni;  aile arasındaki bağları, dünya savaşının bile koparamadığını bizlere duygu dolu sahnelerle gösteriyor.

Savaşın acımazlığını ve yıkımını oyunun bile örtemediğini izleyebildiğimiz bu başarılı yapım, İkinci Dünya Savaşı Konulu En İyi 5 Film listemizde de kendine yer buluyor.

Hâsılat ve Ödüller

1999 Akademi Ödüllerinde, Roberto Benigni’ye En İyi Aktör, Nicola Piovani’ye En İyi Müzik Oscar Ödüllerini kazandıran film, Yabancı Dilde En İyi Film Oscar Ödülünün de sahibi olmuştur.

BAFTA Ödüllerinde de, Roberto Benigni En İyi Aktör ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca bu başarı film, diğer birçok prestijli yarışmada 69 farklı ödülün de sahibi olmuştur.

20 milyon Dolar bütçe ile çekilen film, dünya genelinde yaklaşık 230 milyon Dolar gelir elde etmiştir.

Roberto Benigni’nin muhteşem oyunculuğunu seyretmek ve oyunun kazananını görmeniz için filmi izlemenizi tavsiye eder, iyi seyirler dileriz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz