Les Choristes (Koro)

0
45565
Les Choristes (Koro)
Les Choristes (Koro)
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Süre: 97 dk

Tür: Müzikal, dram

Ülke: Fransa

Yapım Yılı: 2004

IMDB: 7,9

Adım adım kış ayına yaklaşırken dışarı çıkmayıp, evde vakit geçirmek isteyenler için oldukça etkileyici bir filmden bahsedeceğim. Son dönemde popülerlik kazanan ve ismi çok sık duyulan filmlerin aksine yapımı bulunduğumuz yılın biraz gerisinde kalan bu filmin, hâlâ izlememiş olanlarınız için iyi bir fikir olacağına inanıyorum. İzlerken kimi zaman duygulanıp kimi zaman ise gülümseyeceğiniz bir film; Koro.

Koro Filmi Ekibi

Koro, 2004 Fransa yapımı olan müzikal dramatik bir filmdir. Orijinal ismi Les Choristes olan film, ülkemizde ilk olarak 29 Nisan 2005 tarihinde gösterime girdi. Yönetmenliğini Chiristophe Barratier’in yaptığı filmin başrollerinde ise Gérard Jugnat, François Berleand ve Kad Merad rol aldı.

Aynı zamanda filmin prodüktörlerinden biri de olan Gérard Jugnat para kaynağı sağlayabilmek için Paris’teki evini ipotek ettirmiş ve filmin başarıya ulaşmasıyla bu kumarı kazanmıştır. Filmden aktör- prodüktör olarak kazandığı 5 Milyon € ile 2004’te Fransa’nın en çok kazanan aktörü ünvanını almıştır. Koro 2004 yılında Fransa’da 8,6 milyon izleyici sayısına ulaşarak rekor kırmıştır. Üzerinden zaman geçse bile hâlâ çok beğenilen müzikleri ise Bruno Coulais tarafından yapmıştır. Parçalardan çoğunun sözleri ise filmin yönetmeni Christophe Barratier tarafından yazılmıştır. En iyi film ve en iyi orijinal şarkı kategorisinde Akademi Ödülleri’nde aday gösterilen film, ses ve müzik alanında ise César Ödüllerini kazandı. Aynı zamanda yarışmalar ve festivallerde 21 adaylık ve 11 ödül sahibi olmuştur.

Koro Filminin Konusu

Filmin konusundan bahsedecek olursak Koro 1949 yılında geçiyor. Oldukça katı kuralları olan bir erkek öğrenci yurdunda gözetmenlik yapmak için göreve başlayan Clement Mathieu’nün ve öğrencilerinin hikayesini izliyoruz. Suyun Dibi isimli yatılı okulda her biri farklı, sorunlu ve kimsesiz çocuklar kalmaktadır. Okul müdürü olan Rochin ise tüm sorunların otoritesizlik yüzünden çıktığına inanan, oldukça sert ve acımasız bir yöneticidir. Disiplinin ağır cezalarla sağlanmaya çalışıldığı bu okulda işsiz kalan bir müzik öğretmeninin gözetmen olarak işe girmesiyle her şey değişir. Clement Mathieu kaba kuvvet ve zorlamayla idarenin sağlanamayacağını düşünür ve en iyi bildiği şey olan müzik sayesinde öğrencilerine farklı bi dünyanın kapılarını açar. Clement, öğrencileri ile kurduğu koro sayesinde onların hem bulundukları zamanı hem de geleceği değiştirme şansı yakalar.

Bu filmi izlediğinizde bir insanın aldığı doğru kararları ve inancıyla bir sürü kişinin hayatını nasıl etkileyeceğini görmek mümkün. Aksiyondan ve gerilimden uzak sakin bir film isteyen herkesin mutlaka izlemesi gereken harika bir film. İzlemeyi düşünenlere şimdiden iyi seyirler.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz