Maden Mühendisliği Nedir, Maden Mühendisi Ne İş Yapar?

0
386
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Yerin Altından Sızan Işık

Maden denilince hepimizin aklında, doğru ya da yanlış olması bir yana ufak tefek fikirler oluşur. İnsanlık tarihinin en başından bu yana hayatımızın içinde yer alan maden kavramının, günümüzde giderek öneminin arttığını söyleyebiliriz. Bu haberde, an itibariyle Türkiye’de ve dünyadaki yaşantısı birçok bölgede devam ediyor olan maden mühendisliğinin ve madene dair faaliyetlerin neler olduğu, ülkemizde ne gibi şartlar altında bu meslek kollarında çalışıldığı, devletler için ne gibi getirilerinin olduğu ve bu alanın geleceğinin nasıl olabileceği sorularına, hali hazırda maden mühendisliği üzerine akademik kariyeri devam eden konuğumuz Doktor Maden Yüksek Mühendisi Ömer Faruk Uğurlu ile beraber cevaplar aradık.

Yurt Dışı Tecrübesi ve Tekrar Türkiye

Konuğumuz Dr. Maden Yük. Müh. Ömer Faruk Uğurlu, İTÜ’de Maden Mühendisliği üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamasının ardından kazandığı MEB bursuyla, Kanada’nın Montreal şehrindeki McGill Üniversitesi’ne doktora eğitimini almak için başvuru yapmış ve kabul edilmiştir. Geçtiğimiz mart ayı itibariyle doktorasını başarıyla tamamlamış ve ülkemize geri dönmüştür. Hali hazırda, burs koşulları gereği MEB tarafından kendisine verilmesi beklenen görevi, yani MEB tarafından bir üniversitede akademisyen olarak görevlendirilmeyi beklemektedir. Bunun yanı sıra bir spor ve gezi tutkunu olarak da yaşamını sürdürüyor.

Maden Mühendisi Ne İş Yapar

Maden ocaklarında da görev almış olan Dr. Uğurlu, maden mühendisliği ve görev tanımlarını; “Yer kabuğunda bulunan ve cevher adı verilen değerli minerallerin üretilmesi ve verimli şekilde işlenip amaçları doğrultusunda kullanılmasını sağlayan mühendislik dalıdır. Görev tanımı içerisinde cevher arama, yerini belirleme, üretim yönteminin seçilmesi, çalışma planının hazırlanması ve aynı zamanda madenciliğin yapıldığı bölgenin her türlü sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine katkıda bulunan bir faaliyetler bütünüdür” olarak ifade ediyor.

 

Maden Mühendisliğinin Sorunları

İşin akademik ve saha boyutunun her ikisini de tecrübe etmiş ve dolayısıyla bu alanlara hakim olan Dr. Uğurlu, maden mühendisliğinin sorunları hakkında sözlerine devam ederken; “Üniversitelerin yüksek sayıda mezun ortaya çıkartmasından kaynaklı işsizlik, kamu sektöründe istihdam olmayışı, iş verenlerin tutumu, taşeron mantığı, özelleştirme politikaları, düşük ücretler, mühendis istihdam ederken aslında bazı yasal gerekliliklerin ‘aman başımız ağrımasın’ mantığıyla yerine getirilmesi ve mühendislerin potansiyellerini sergileyebileceği ortam yoksunluğu, firma yetkililerinin zaman zaman sergiledikleri ‘ben bilirim’ tutumları ve bilime ve teknolojiye olan güvensizlikleri” gibi sorunların varlığından bahsediyor.

Hangi Seviyedeyiz, Yeterli Miyiz, Yurt Dışı Nerede Biz Neredeyiz

Dr. Uğurlu, doğru olarak bilinen yanlışlara da dikkat çekti ve yurt dışıyla kıyasladığımızda maden alanında ne gibi bir tablonun ortaya çıktığından bahsetti; “Kendimizi yurt dışıyla kıyaslayacak olursak örneğin doktoramı yapmış olduğum Kanada, başlıca geçim kaynağı madencilik faaliyetleri olan bir ülke, çok büyük ölçekte firmaları var ve dünyanın her yerinde üretim yapıyorlar.

Türkiye olarak genellikle küçük ve orta ölçekli firmalarımızın, ham madde satışı yapıyoruz, bunun ülke ekonomisi adına yararlı olduğu söylense de aslında pek de öyle olduğunu söyleyemeyiz, bu bizim için eksi olarak ifade edebileceğimiz bir durum, endüstriyelleşmeye önem vermeliyiz, demiri direkt olarak satmak yerine, onu katma değeri olan bir ürün haline getirip satabilmeliyiz. Ayrıca jeolojik sebeplerden ötürü tam mekanize üretime uygun tesislerimiz az, insan bazlı üretim şekli tercih edilmek zorunda kalıyoruz, özellikle kömür madenlerimizde. Bunun en büyük nedeniyse ülkemiz topraklarının, 3 kıtanın birbirine yakın konumda olması ve birbirlerine sıkıştırmasıdır” diyerek, bu konudaki görüşlerini ifade etti.

Maden Mühendisliğinde Gelecek Nasıl

Son olarak, maden mühendisliği mesleğinin dünyadaki geleceğine ışık tutan Dr. Uğurlu; “Maden mühendisliği, çok eski çağlardan günümüze uzanan bir meslek. Gün geçtikçe asteroid madenciliği ve uzay madenciliği gibi yeni yeni meslek kolları ortaya çıkıyor ve dolayısıyla maden mühendisliğinin alanının genişlediğini ve dünyada günden güne daha da önem kazanan bir meslek dalı haline geldiğini söyleyebiliriz. Ülkemizdeyse henüz bu alanlarda bir çalışma bulunmuyor fakat faaliyetlerimizin bulunduğu alanlarda gelişmeye açık bir konumda olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz” diyerek, sözlerine son verdi.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz