Matematik Nasıl Öğrenilir: Matematik Öğrenmeyi Öğrenmek

0
462
Matematik Nasıl Öğrenilir: Matematik Öğrenmeyi Öğrenmek
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Matematik; bilenler için hayatın anlamı, bilmeyenler için ise sınavların baş belası olabiliyor. Aslında temel mantığını anladığınız zaman o kadar zor olmadığını göreceksiniz. Yapmanız gereken yılmadan çalışmaya devam etmek ve matematik nasıl öğrenilir konusunu öğrenmek. Gelin yazıya geçelim…

Matematik Temelinizi Sağlamlaştırın

Belki de en önemli husus bu. Eğer ki temeliniz zayıfsa bu eksiklikleri gidermeden ileri seviyedeki konuları anlamaya çalışmak sizler için hem yorucu hem bunaltıcı olacaktır. Bunun için sorunun temeline inmelisiniz. Bir konuyu öğrenmeye çalışırken konuyu tam olarak anlayamadığınızı fark ettiğiniz zaman durun ve kendinize sorun; “Bu konudan önce hangi konuyu öğrenmeliyim?” Bir bir geriye gittiğiniz zaman göreceksiniz ki anlayarak ilerlemeye başlamışsınız. Bu sayede anlayamama sorununu aşacak ve anlaya anlaya ilerleyeceksiniz.

Matematik Nasıl Öğrenilir: Matematik Öğrenmeyi Öğrenmek

Matematiğe Zaman Ayırın

Matematik zaman isteyen bir alan. Eğer ki temeliniz zayıf ise oldukça zaman ayırmalısınız. En azından ilk bir kaç ay boyunca haftanın her günü iki üç saatinizi matematik öğrenmeye ayırın. Gün geçtikçe anlamanız ile doğru orantılı olarak çalışma sürenizin kısaldığını göreceksiniz. Ayrıca temelim zayıf diye korkmayın zaman ayırdığınızda göreceksiniz ki anlıyorsunuz ve soruları doğru yapmaya başlıyorsunuz. İhtiyacınız olan istikrarlı bir çalışma düzeni.

Matematikten Umudunuzu Asla Kesmeyin.

İlk aşamalarda hele bir de temeliniz yoksa oldukça zorlanacaksınızdır. Bazen çok çalışmanıza rağmen soruları doğru yapamayacak, emeğinizin karşılığını alamadığınızı düşünmeye başlayacaksınız. Aslında bu yeni bir konu öğrenmeye çalışan herkesin başına gelen normal bir durumdur. Zaman geçtikçe doğru sayılarınız artacak ve moraliniz düzelmeye başlayacaktır. Yapmanız gereken bu aşamaya gelene kadar bıkmadan çok çalışmak.

Farklı Yollara Başvurun

Konu anlatım ve test kitaplarıyla kendinizi sınırlamayın, Youtube üzerinden videolar izleyin. Farklı kanalları deneyin ve sizin anlama yönteminize en yakın olanı belirledikten sonra o kanalın ders serileri ile devam edin. Yanlışlarınızı sorabileceğiniz bir öğretmen yada arkadaşınızın olması da oldukça önemli. Eğer sizin iyi olduğunuz bir ders varsa, arkadaşınıza o dersi anlatın ve onun matematiği iyiyse ondan da size anlatmasını isteyin.

Son tavsiyem ise soru üzerinden çokça pratik yapmak. Soru kalıplarını ezberlemeyi size kimse önermez, zaten mantıklı bir yöntem de değil. Ama fazlaca soru çözdüğünüz zaman aynı konudaki sorular arasındaki bağlantıyı yakalayacaksınız. Bundan sonra soruları tanımaya başlayacaksınız. Soruyu okur okumaz ne yapmanız gerektiği kafanızda canlanacak.

Matematik nasıl öğrenilir konusu kafa karıştırıcı olabiliyor ama umuyorum ki bu adımları takip ederseniz başaracaksınız. İyi çalışmalar…

Okumak isterseniz konuyla ilgili tavsiye yazımız: İngilizce Öğrenmek için Başlangıç Rehberi

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz