Mavi Balina Oyunu Nasıl İntihara Götürüyor?

0
114
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇
Mavi Balina oyunu geçtiğimiz yıllardan bugüne çok sayıda gencin intihar sebebi olarak gösteriliyor. Mavi Balina en son 2016 TEOG Türkiye birincilerinde Mustafa Ö.’nün ölümüyle bir kez daha gündemde yerini aldı.

Henüz 17 yaşında olan Mustafa Ö. Tokat’ın Erbaa İlçeisnde bulunan Simeri Kalesi’nden atlayarak yaşamına son verdi. Gencin intiharı sonrası açıklama yapan baba Orhan Ö, oğlunun geçen hafta arkadaşlarına intihar edeceğini söylediğini, okul yönetiminin kendisini arayarak bilgilendirmesi üzerine oğlunu köye çağırdığını söyledi. İntihardan sonra oğlunun telefonunun olay yerinde yapılan incelemede bulunmadığını sözlerine ekledi. Oğlunun ölümüne bu tür oyunların sebep olduğunu düşünen baba Orhan Ö. oğlunun telefonunun bulunmasını istedi.

Ülkemizde ve dünyadan birçok gencin yaşamına son vermesine neden olduğu söylenen Mavi Balina oyununu ortaya çıkaran 21 yaşındaki Rus vatandaşı Philipp Budeikin geçleri intihara teşvik suçundan geçtiğimiz yıl tutuklanmıştı.

Mavi Balina oyunu nasıl oynanıyor?

Oyuna ilk başladığınızda size verilen 50 talimatı yerine getirmenizi istiyor. Bu talimatlar içerisinde vücudunuzun bazı bölgelerini kesmek, yüksek sesle müzik dinlemek, korku filmleri izlemek, belirlenen kişilerle iletişimi kesmek, kesici maddelerle vücuda balina çizmek gibi bir dizi görev bulunuyor.Bunların yanı sıra bazı günlerde ise oyun yöneticilerinin gönderdiği videoların izlenilmesi isteniyor. Son aşamada ise artık toplumsal ve bireysel açıdan zedelenmiş olan genç oyuncuya intihar etmesi söyleniyor. Tabi bu süreçte oyun yöneticileri, gençlerin oyundan ayrılmak istemesi durumunda oyun süresince edinmiş oldukları fotoğraflar ve kişisel bilgiler ile oyuncuya şantaj uyguluyor. 50. gün emredilen intihar girişimi ise “Balina olmak” olarak adlandırılıyor.

Mavi balina nasıl oynanır

Mavi Balina oyununu oynayanlar anlatıyor

Hindistan’ın Karaikal şehrinde yaşayan ve oyundan kardeşi sayesinde kurtulan 22 yaşında ki Alexander, oyunla ilk olarak Whatsapp’tan gelen bir link ile tanıştığını söyledi. Alexander, “Mavi Balina telefona indirilen bir uygulama değil. Oyun, link aracılığı ile kişilerin bir yönetici tarafından yönlendirilmesi ile oynanıyor. Yönetici tarafından verilen görevlerin, gece yarısından sonra saat 02:00’da gerçekleştirilmesi isteniyor. İlk birkaç gün kişisel bilgilerin ve fotoğrafların paylaşılmasından oluşuyor ve bunlar yönetici tarafından toplanıyor.” ifadelerini kullandı.

Oyunda ki en ürkütücü görev olarak gördüğü mezarlıkta fotoğraf çekilme görevini de yaptığını belirten Alexander oyunla ilgili olarak, “Bu tam anlamıyla bir sanal ölüm tuzağı… Çok acı verici bir tecrübe. Oyuna katıldıktan sonra insanlarla konuşmayı bıraktım ve odama kapandım. Oyundan çıkmak istesem de başaramadım.” sözleriyle durumun ciddiyeti anlattı. Bölgedeki NDTV’nin haberine göre polis Alexander’in evine baskın yaptığında gencin koluna kesici madde ile balina sembolü çizmeye çalıştığını aktardı.

“Görevi yapmazsam annem ölecek “

Yine Hindistan’da henüz 17 yaşında olan bir kız çocuğu tam göle atlamak üzereyken emniyet güçleri tarafından kurtarıldı. İlk örnekte olduğu gibi bu kız da oyuna link üzerinden katıldığını ve son görevi gerçekleştirmek üzere olduğunu söyledi.

Kız, intihardan kendisini son anda kurtaran polis memuruna, “Eğer görevi tamamlamazsam annem ölecekti.” dediği belirtildi.

2015 yılında Rusya’da ortaya çıkan oyunun kurbanları daha çok daha rahat yönlendirilip, kandırılabilecek olan 18 yaş altı gençlerden oluşuyor.

Oyunu ortaya çıkaran Philipp Budeikin, Rusya’da çıkarıldığı mahkemede ölümüne sebep olduğu kişileri, toplumda temizlik yaptığını söyleyerek, kurbanlarını biyolojik atık olarak tanımladı.

Oyunun kurucusu her ne kadar yakalanmış ve hapis cezasına çarptırılmış olsa da belli ki şu an için oyun hala aktif bir şekilde yayılmaya devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz