Milas Gezi Rehberi

0
2124
Milas Gezi Rehberi
Milas Gezi Rehberi
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Ege’nin güzel beldelerinden Milas, yerleşim ve şehircilik olarak oldukça gelişmiş olmasına rağmen hemen yakınındaki Bodrum, Marmaris, Didim gibi yerlerin gölgesinde kalmış bir doğal güzellik. Muğla’nın Fethiye’den sonra en büyük ikinci ilçesi olan Milas, tarihi ve doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin bir ilçe. Hem eşsiz doğası hem de sakin yapısı, sıcacık insanları ile Milas her yıl yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapıyor.
Milas’ın en büyük zenginliklerinden biri de içerisinde irili ufaklı tam 27 tane antik kent bulunmasıdır. İyonyalılardan bu yana birçok tarihi miras edinen Milas, aynı zamanda halılarıyla da dünyaca üne sahip bir noktaya gelmiştir.

Milas’ta Gidilmesi Gereken Yerler

Bafa Gölü

Milas deyince akla ilk gelen yerlerden birisi Bafa ve Bafa gölü. Muhteşem manzarası gün batımındaki şahane seyir keyfi ile huzurun yeryüzündeki anlamı olan Bafa Gölü ne yazık ki küresel ısınma ve insan eli nedeniyle savaş vermekte. Gittikçe küçülmeye ve suları çekilmeye başlayan Bafa Gölü, kaybolmadan değeri bilinmesi ve görülmesi gereken yerlerden. Göl içerisinde beş adet küçük adacık bulunurken gerek Aydın’dan gerek Milas ve Muğla çevresinden oldukça büyük bir ziyaretçi kitlesi edinmiştir.

Milas Güllük Körfezi

Milas’ı Muğla’nın diğer tatil beldelerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri de sadece tatil merkezi olmaması. Şehir yaz kış sabit ve yoğun bir nüfusa sahip. Denizin şehir merkezine uzak olması da yeterince ilgi görememesinin sebepleri arasında sayılabilir. Tabi bu durumun en büyük avantajı denize girilen birçok yerin temiz, bakir ve kendi halinde kalması. Güllük körfezi ve Ören sahilinin masmavi tertemiz suları mavinin her tonunu keşfetmek isteyenlerin kesinlikle tatil rotasına eklemesi gereken yerlerden.

Zeytinlikuyu Plajı

Milas’a 30 km uzaklıkta bulunan Zeytinlikuyu Plajı Kıyıkışlacık plajı doğası ve tertemiz sularıyla harika bir plajdır. Ulaşımı zorlu olmasına rağmen gittiğinizde göreceğiniz manzara inanın tüm bu zorluklara değecek. Denizin ve güneşin keyfini çıkarmak isteyen herkes Milas’a gittiğinde kesinlikle Zeytinlikuyu’yu görmelidir.

Milas Antik Kentleri Hangileridir?

Iassos Antik Kenti

Milas şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan Iassos Antik Kenti, tarihi yerleri sevenlerin kesinlikle keşfetmesi gereken güzelliklerden. Zeytin bahçelerini, nar ağaçlarını, Milas’ın yemyeşil yollarını geçtikten sonra ulaşacağınız bu antik kent her yıl binlerce turistin akın ettiği yerlerdendir. Milattan önce 3000’li yıllara dayanan antik kentte daha sonraki çağlara ait kalıntılarda bulunmaktadır. Zeus Megistos Tapınağı, birçok kısmı sağlam kalmış antik tiyatro, mezar taşları, yıkıntılar ve daha birçok tarihi yapının olduğu antik kent Milas’ın en bilinen turistik noktalarından birisidir. Bir buçuk kilometre uzunluğunda surlara sahip olan kentte Roma, Yunan ve Bizans dönemine ait birçok kalıntının da olduğu düşünülmektedir.

Heracleia Antik Kenti

Milas’a 39 km uzaklıktaki Bafa gölü kenarında bulunan antik kent güneşin batışıyla beraber tarihin farklı renklerini de izleyenlerine sunmaktadır. Büyük Menderes’in taşıdığı alüvyonlar nedeni ile denizle bağlantısı kopan Bafa Gölü sebebi ile kent de eski önemini kaybetmiştir.

Firuz Bey Cami

1394 yılında Menteşeoğulları tarafından yapıldığı düşünülen cami şehrin tarihi zenginliklerinden birisidir. Mimarisi ve yapı tarzıyla döneme ışık tutan yapıtlardan olan cami kente mistik bir doku ve etnik bir ruh da kazandırmaktadır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de geçen cami Kurşunlu veya Gök Cami olarak da bilinmektedir.

Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile şirin ve sakin bir yer olan Milas’ın en önemli özelliklerinden biri de Bodrum, Didim, Altınkum gibi birçok tatil merkezine yakın olmasıdır. Milas Havaalanının da sağladığı ulaşım kolaylığı sayesinde birkaç günde dolu dolu tatil yapmak isteyenler, kendilerini tatil dönüşü dinlenmiş ve mutluluk dolu bulacak.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz