Mısır’da Sisi Liderliği Son Mu Buluyor?

0
138
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Mısır şu sıralar olağan dışı karışık. Sisi yönetimine karşı halk çocuk, kadın demeden sokaklara çıkmış durumda. Ve ağızlardan çıkan şu söz “Özgürlük, Adalet, Yeter Artık Sisi”

Mısır halkı 2013’ten bugüne yaşadıklarını anlatan bu slogan ile Sisi yönetiminin istifasını istiyor.

Küçük bir ses olarak başlayan eylem şu anda Mısır’da birçok şehre sıçramış durumda. Sisi ilk günlerde bu eylemi ciddiye almamış olsa da şu an durumun farkında olacak ki şehirlerin her bir bölgesinde güvenlik güçlerini konumlandırmış vaziyette. Şehirlerin stratejik yerleri emniyet güçleri tarafından kapatılmış olsa da isyan eden halk eylemlerine büyük bir kararlılıkla devam ediyor. İlk günden bugüne 300 den fazla kişinin gözaltına alındığı biliniyor.

Mısırlı Muhammed Ali ve Başlangıç

Peki bu ayaklanma nasıl başladı? Kahire’de cuma günü oynanan Süper Kupa maçı sonrası yüzden fazla kişinin sokaklarda slogan atarak yürümesi sosyal medya üzerinden yayıldı. Peki bu insanları sokağa döken şey neydi? Hem de keyifli bir maç sonrası. Bu eylemin arka planında ki tetikleyicisi zamanında Mısır’da ki haksızlık ve adaletsizlik ortamına dayanamayıp İspanya’ya giden ve şu anda orada yaşayan, Mısırlı müteahhit olarak bilinen Muhammed Ali isimli kişinin sosyal medya üzerinden yaptığı yayınlar.

Mısırlı Muhammed Ali

Muhammed Ali Eylül ayından beri düzenli olarak yaptığı bu yayınlarda zamanında 15 yıl boyuca Mısır ordusuna da müteahhitlik yaptığını, son dönemlerde Sisi yönetiminin general ve bürokratları için de yapılar inşa ettiğini söylüyor. Ve devamında Mısır halkının sefalet ve adaletsizlik içerisinde yaşarken ordu içinde yaşanan yolsuzlukları, Sisi yönetiminin refah ve bolluk içerisinde yaşadığını, otellere ve lüks villalara milyonlarca lira harcadıklarını söylüyor. Ve işte tüm bu olayların başlangıcı olacak Süper Kupa maçı sonrası halkı sokaklara çıkmaya davet ediyor. Bu olaylar karşısında Sisi ilk zamanlar çok ciddiye almamış olacak ki sadece Muhammed Ali isimli kişinin yalan söylediğini söylemekle yetiniyor.

Mısır’da Halk Sokaklarda

Muhammed Ali her ne kadar müteahhitlik yönüyle bilinse de belki de insanları bu derece etkileyebilmesinin diğer sebebi aktör olmasıdır. Muhammed Ali rol aldığı ve yapımını üstlendiği filmle Lüksemburg’da ödül almış bir kişi. Filmin konusu ise Akdeniz’den Avrupa’ya ulaşmaya çalışan Mısırlıları anlatıyor.

Medya, Sisi ve Muhammed Ali

Sosyal medya aracılığıyla insanları bir araya getiren ve bugünlerde Sisi’ye zor günler yaşatan bu duruma karşılık Sisi yönetimi eski şiddet ve saldırgan tavrını az da olsa azaltarak, rakipleri gibi medyanın gücünü kullanmayı seçti. Bugün Mısır ulusal medyası yaşanan bu kaosun tek sebebi ve sorumlusu olarak Müslüman Kardeşler grubunu gösteriyor. Hatta Dubai merkezli MBC Group’a ait MBC Masr isimli Mısır kanalı ise ‘Müslüman Kardeşler’ üyelerinin örgütün destekçilerini protestoya yönlendirdiğine dair videolar yayınladı.

Muhammed Ali ise geçtiğimiz günlerde Twitter’da #YeterArtıkEySisi adlı hashtaga 30 milyon Mısırlının destek vermesi halinde Sisi’ye istifa etme çağrısında bulundu. Ve açılan hashtag o gün içerisinde Mısır da TT listesinde ilk sıraya yerleşti. Sisi’nin bu duruma karşılık istifa etmemesi halinde bu cuma günü, belirlenen kritik yerlerde eylemin daha da artırılarak devam edeceğini söylüyor. Muhammed Ali’nin 30 milyon Mısırlı insandan destek istemesinin sebebi ise, Mısır medyası 30 Haziran 2013’te 30 milyon insanın Muhammed Mursi’nin istifa etmesi için sokağa çıktığını duyurmuştu. Dolayısıyla Ali’nin özellikle “30 milyon” ifadesini kullanması Mursi’nin devrilme sürecine gönderme olarak yorumlanmasına neden oldu.

Muhammed Ali’nin yayınlarından

Buna karşın Sisi taraftarları ise cevap olarak #HalkınSanaGüveniyorSisi adlı hashtag açmış olsa da TT listesine giremedi. Sisi, kanlı bir şekilde başa geldiği dönemde halkın kendisini istemediği takdirde istifa edeceğini söylemişti. En azından şimdilik verdiği sözü yerine getirmeyecekmiş gibi duruyor.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz