Modellemeye Giriş: Blender 3D Modelleme

0
3565
Blender 3D Modelleme: Modellemeye Giriş
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Blender 3D modelleme herkesin kısa sürede öğrenebileceği ve kendini hızlıca geliştirebileceği bir program. Özellikle 3d yazıcıların yaygınlaşmasıyla modelleme oldukça önem kazandı. Blender ise bu alana girmek için harika bir başlangıç. Kısa bir zamandan sonra aklınızdaki tasarımları bilgisayar ekranına dökebileceksiniz.

Yazının devamında kısaca Blender’den bahsedeceğiz ve bu programı nasıl kullanabileceğinizi ele alacağız.

Blender 3D Modelleme ile Yapabilecekleriniz

Blender yalnızca 3d modellemeye yarayan bir program değil. Oyun yapabilir, animasyon hazırlayabilir, video oluşturabilirsiniz. Yani 3 boyutlu evrende yapabileceğiniz her şeyi bu program aracılığıyla yapabilirsiniz!

Blender’ı Kullanmak Ücretsiz!

Blender’ın en büyük avantajı tamamen ücretsiz olması. İnternet tarayıcınızdan hemen indirip lisanslı olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Hatta Steam kullanıyorsanız kütüphanenize ekleyip oradan indirebilirsiniz.

Blender aynı zamanda benzer programlara göre oldukça az yer kaplıyor. Ortalama bir bilgisayar ile rahatça modelleme yapabilirsiniz. Kaliteli render almak için ise biraz beklemeniz gerekebilir.

Blender 3D Modelleme: Modellemeye Giriş

Açık Kaynak Kodlu

Blender tıpkı bu sitenin temelini oluşturan WordPress gibi açık kaynak kodlu. Açık kaynak kodlu olması demek, herkes tarafından sürekli geliştirilmeye açık olması anlamına geliyor.

Blender’ı Öğrenmeniz Oldukça Kolay

Blender’ın kullanımı tasarımın kolaylığından geliyor. Temel araçlar rahatça erişebileceğiniz konumda bu da öğrenmeyi oldukça kolaylaştırıyor. Öğrenmenizi kolaylaştıran diğer bir etmen ise kaynaklar. İnternet üzerinde birçok kaynak var. Youtube’ta binlerce video var. Dahası oldukça kaliteli ve öğretici Blender videoları hazırlayan birçok Türk Youtube kanalı var.

Blender 3d Modelleme Öğrenmeniz İçin İpuçları

Her öğrenme sürecinde olduğu gibi modellemeyi öğrenmek de zaman istiyor. İlk olarak Youtube’tan giriş videoları izleyerek başlayın. Öğrendiğiniz her özellik sonrasında Blender’ı açın ve tekrar yapın. Blender’ı kullanmayı en çok kolaylaştıran nokta ise kısayollar. Öğrendiğiniz kısayolları mutlaka not alın, fazla olduğu için karıştırabilirsiniz.

Küçük Modellemeler Yaparak Başlayın

Herhangi bir referans bulun ve onun modellemesini yapmaya çalışın. İsterseniz bir resim isterseniz karşınızda bulunan bir nesneyi referans olarak alın. Modelleme yaparken muhtemelen bilmediğiniz bir durum ile karşılaşacaksınız. Bu çok normal. Yapmanız gereken ise bilmediklerinizi intenette aratarak öğrenmek. Bu sayede öğrendikleriniz daha kalıcı olacaktır.

Şu yazımıza da göz atabilirsiniz: Samsung İnote X Bluetooth Klavye İnceleme

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz