Ne Olacak Bu Otogarın Hali? Erken Zafer Kutlaması…

0
111

İstanbullular, İstanbul’a gelenler, geriye dönenler ve her kimin yolu düştüyse muhakkak o an akıldan geçirilen o soru, “Ne olacak bu otogarın hali?” Eski ismiyle Esenler yenisiyle İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı…

İstanbul’un güzide, büyük, soğuk otogarı… Şu sıralar tadilat aşamasında. Şikayet edilen, güvenlik, temizlik, ışık ve daha nice sorunları çözülmeye çalışılıyor. Çok belediye başkanı geldi geçti, İstanbul’dan. Otogarı’nın vebali de kaldı İmamoğlu’na. Sosyal medya üzerinden otogar için çalışmalara başlandığı gerek belediye gerekse İBB çevresinin önde gelen isimleri tarafından paylaşıldı. Durumu yerinde görmek lazım diyerek çıktık yola.İstanbullular, İstanbul'a gelenler, geriye dönenler ve her kimin yolu düştüyse muhakkak o an akıldan geçirilen o soru, "Ne olacak bu otogarın hali?" Eski ismiyle Esenler yenisiyle, İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı...

Otobüs yıkayan zayıf, kaslı, bıçkın delikanlıların oldukça fazla olduğu otogara giriş yaptık. Görünürde değişim yok. Sosyal medyada yapılan onca şölene rağmen.

Asıl şikayet edilen alt katlara indiğimizde aslında çalışmaların yeni başladığını düşünmeye başlıyoruz, çünkü en çok şikayetçi olunan ‘ışık’ mevzusu çözülmüş bile. Güvenlik önlemleri de arttırılırsa, artık ışıl ışıl gönül rahatlığıyla geçebileceğiniz bir otogarınız var. Hayırlı olsun…Şimdilik çalışmalar tatmin edici. Gelin görün ki verilen sözlerin yarıda kaldığı bir şehir İstanbul. Yani erken zafer kutlamasına gerek yok. Bekleyelim çalışmaların tam anlamıyla sonuçlanmasını. Şimdi işin can alıcı kısmına yani otogarın gerçek sahiplerine, esnafına soruyoruz çalışmaları ve otogarın geleceğini… İşte o ifadeler…

“Şu an otogarda ufakta olsa bir çalışma var. En azından insanların önceden pislettikleri alanları temizlediler. Bir de buna ekstra olarak ışıklandırma yapıldı”

“Belediyenin burayı bir şekilde düzenlemesi ve bu esnafa bilgi vermesi gerekiyor. Belediye yarın çıkıp karşımıza, burası artık bize ait kiraları bize ödeyeceksin demesi için bize bugünden bunları anlatması, izah etmesi ve resmi olarak tarafımıza sunması lazım. Tamam çalışmalar başladı, ufak ufak bir şeyler yapılıyor, fakat yarın burada esnafın ne olacağı muallak. Şu an otogar esnafının en büyük korkusu bu. Otogar taşınacak mı, taşınacaksa nereye taşınacak, çalışmalar sonrası zam mı yapılacak? Önce bu korkunun giderilmesi gerekiyor”

“Temizlik faaliyetleri var. Boş dükkanların hepsi yıkıldı. İşler yavaş gidiyor biraz ama sonu güzel olacaksa biz buna da razıyız. Henüz daha işin başındayken eleştirmek doğru değil”

“Burada kanserojik bir durum var, ilk olarak bunun engellemesi lazım. Eskiden burayı idare edenler bu işi beceremedi. Bir yenilik şarttı buraya. Asıl mühim olan burada esnafı mağdur etmeden bu yapıyı güzelleştirmek. Proje hakkında hiçbir açıklama yapmamaları kötü. Buna ek olarak kiraların ne duruma getirileceği belli değil. Bu açıdan hiçbir bilgi veren yok. Bu konuda bizi rahatsız ediyor tabi ki”

En başta bahsettiğim gibi erken zafer kutlamasına şimdilik gerek yok gibi. Yeri ve zamanı geldiğinde zaten açılış töreni için hazırlanan bir sosyal medya paylaşımı, bir afiş ya da bir kısa mesajla bilgilendiriliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz