Neden Rüya Görürüz?

0
54
Neden Rüya Görürüz?
Neden Rüya Görürüz?
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Rüyanızda istediğiniz her şey olabilirsiniz. Uçabilirsiniz, okyanusları gezen küçük karabalık dahi olabilirsiniz, ya da süper kahraman olup inanılmaz yeteneklere sahip olabilirsiniz, aşklarınızla uyanıkken yaşayamadığınız mutlu anları yaşayabilir, kaybettiklerinizle yeniden buluşma anı yakalayabilirsiniz.

Rüya, bilimin bütün alanındaki araştırmacılar için şaşırtıcı bir konu başlığı olarak bilinir. Biyolojik alandaki yapılan araştırmalar uyku esnasında beyinde nasıl bir değişik sürecin ortaya çıktığı ve insanlar rüya görürken beyindeki nörolojik yapıdaki dalgalanmaları gözlemleme üzerine çalışırlar. Psikoloji bilimi dalındaki bilim insanları, rüya içeriklerinin uyanık yaşama dair çıkarımları üzerinde çalışırlar. Bu bilim adamlarının odaklandığı kısımlar dışında, genel olarak bilim insanı rüyalar konusunda hâlâ keşfedilmeyi bekleyen bilinmezliklerin var olduğu konusunda hem fikirdir.

Uyuyunca Neden Rüya Görürüz?

Bilim insanları yıllar boyunca neden uyumaya ihtiyacımız var sorusu ile boğuşuyorlar. Yıllardır yapılan çalışmalar sonucunda ne kadar uyumaya gerek olduğu ve uykusuzluğun neden zararlı olduğu hakkındaki soruların cevaplarına ulaşmış durumdayız.  Ancak gelinen son noktada neden uyuduğumuz sorusunun hâlâ tam olarak bir nedeni olmadığı gibi, yapabildiğimiz en iyi şey de uyurken tam olarak neler olduğunu anlamaya çalışmamız oldu.

Biliyorsunuz ki, uykudan uyandığınız zaman aracınızı bir nehirde ya da şarampole yuvarlanan bir durumda bulabilirsiniz.  Rüyalar insanların uyanıkken yapamadığı şeyleri yapabilmesine yardımcı olmaktadır. Rüyalarımız, içimizde saklı olan tutkularımızın ortaya çıkarabilmemize yardımcı olmaktadır.  Rüyalarımız uyanıkken sahip olduğumuz düşüncelerle aynı olduğuna inanılır.

Non ve Rem Evresi Nedir?

Uyku anında, Non ve Rem evresi ile başlar ve sonra Rem evresi ile devam eder. Normal uyku periyodu dönemi 90 ile 120 dakikadan oluşan bir süreçtir. Her gece 4-5 kez rüya görülmektedir. Non – Rem evresi uyku sürecinde uzun sürelidir ve vücudu dinlendirir. Rem evresi ise sabaha karşı olan bir süreçtir. Bu evrede uyku daha fazla uzamaktadır. Sabaha karşı görülen rüyaların bazı kişilerde 40-50 dakika olduğu görülmektedir.  Gecenin ilk bölümünde 4-5 dakikalık rüyalar kesitleri görülür. Bunlar kısa rüyalardan oluşur. Kişilerin rüya görüp görmediğini anlamak için uykudan uyandırılıp sorulması gereklidir. Eğer sabah uyandığında rüya görüp görmediği sorulursa rüya hiç rüya görmediği düşünebilir. 

Rüyalara ve uykuya dair hala çözülememiş gizemler mevcuttur, en azından şuana kadar her şey tam olarak anlaşılabilmiş gibi değil. Belki gelecekte rüyalarımıza dair yeterli bilgiye ulaşabilecek ve onları kontrol edebilecek durumda olacağız. Peki, bu mümkün mü? Elbette ki mümkündür, çünkü bilimin sınırı yoktur.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz