Nefret Etmek İçin Doğuyoruz

0
140
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Mutlaka görmüşsünüzüdür “Irkçılık doğuştan gelmez. Irkçılık sonradan öğretilir.”,  “Kimse kötü doğmaz. Kötülük sonradan öğretilir.”  gibi cümlerler.

Peki bu gerçekten böyle mi ?

İnsan sürekli öğrenerek gelişebilen çok üstün bir organizma.

Peki doğduğumuzda bir şey bilmiyormuyuz?

Aslında  bilmediğimiz şeyler var. Örneğin: yürümeyi, konuşmayı, hatta oturmayı bile bilmiyoruz. Birde doğduğumuzdan itibaren bildiklerimize  bakalım.

Yale Üniversitesi’nin insanlığın ahlaki ilkeleri ile igili deneyi bize herşeyi açıklar nitelikte.

Bu deneyde insanın en saf ve temiz olduğu düşünülen hali yani bebekler başrolde, bebeklere oyuncak kuklalar eşliğinde  iyi ve kötü davranış sergileniyor sonucunda seçim yapan bebeklerin 4’te 3’ü iyi davranış sergileyen kuklayı seçiyor. Buraya kadar her şey güzel peki hep iyiliği mi seçiyoruz?

Bir sonraki testte ise bebeklere kraker ve gevrek arasında seçim yapmaları söyleniyor. Daha sonra onunla aynı yemeği seçmiş olan oyuncak kukla kötü davranışlar sergilese dahi bebekler seçimlerini değiştirmiyor. Bir nevi kendisi gibi düşünen kendisine benzeyen kuklayı kayırıyor.

Bir başka deneyde ise  bebekleri değil farklı yaşlarda daha büyük çocukları kullanıyorlar.

Bu testte ise  çocuklara mavi ve yeşil bölmelerde jetonlar sunuluyor. Mavi olan bölme eşitlik bölmesi, toplam da 4 tane jeton olan bölmede 2 tanesi kendisine 2 tanesi ise karşındaki arkadaşına gidecek şekilde ayarlanmış. Yeşil olan bölmede ise 1 tane jeton var ve karşısındaki arkadaşının tarafı boş sizce seçimleri ne yönde olmuştur? Çocuklar yeşil olan bölmede eline geçecek olan jeton sayısının azalmasına rağmen paylaşımcı olmaktan yana değil. Deneydeki yaşlar büyüdükçe testte farklılıklar gözleniyor biraz daha büyük yaştaki çocuklar eşitlik bölmesini seçiyor. Daha büyük yaştaki çocuklar için test biraz daha değiştirilerek bu sefer kendisi daha az, karşısındaki arkadaşı daha çok jetona sahip olacak şekilde hazırlanan testte çocukların çoğu fedakarlık yaparak karşısındaki arkadaşının kendisinden daha çok jeton almasını istiyor.

Peki bu doğuştan gelen bir davranışmıydı?  Hayır. Toplumsal yaşam ve düzenin sağlanması amacıyla bize öğretilen davranış ve davranışlar baştada dediğim gibi insan öğrenerek gelişebilen bir varlık ve onun kafasını en başından erdem ve iyilik ile doldurabilirsin bu kötü davranışların yok olması demek değil sadece yumuşaması demektir.

Kötü davranışlar herzaman içimizde bir yerde var olacak.

Fedakarlık, bencillik, adalet ve bağnazlık bu karışımı herzaman içimizde barındırıyoruz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz