Netflix’in Efsanelerinden: Stranger Things

0
2768
Stranger Things
Stranger Things
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Yapım yılı: 2016

Tür: Fantastik, Gerilim, Gizem, Bilim kurgu

Ülke: ABD

Yapımcı ve Yönetmen: Ross Duffer, Matt Duffer

Bu yazıda sizlere her dizisi ile gündeme gelen Netflix’in efsanelerinden biri olan yapımdan bahsedeceğim: Stranger Things. Son zamanlarda adını oldukça sık duyduğumuz dizinin ilk bölümü 15 Temmuz 2016’da yayınlandı. IMDB’den 9,0 puan alan yapım, farklı konusuyla efsane diziler arasında yer alıyor. Duffer kardeşler dizi için Stephan King, Stephan Spielberg ve Jhon Carpenter gibi isimlerin eserlerinden ilham aldı.

Matt Duffer ve Ross Duffer tarafından meydana getirilen bu ilginç yapım, ilk yayınlandığı günden beri oldukça dikkat çekti. Dizinin seçmelerinde, başroldeki çocuklar için 906 erkek ve 307 kız çocuğu aday olmuştur. Çocuklara The Goonies, Poltergeist, E.T. gibi gizemli ve çocuk oyuncuların bulunduğu filmler izletilmiştir. Ayrıca bu filmlerin posterlerine dizi içinde yer vererek jest yapılmıştır.

Stranger Things Konusu

Stranger Things, 80’li yılların başında, kurgulanmış bir kasaba olan Hawkins Indiana’da geçmektedir. Kasabada bulunan Hawkins Ulusal Laboratuvarı, Enerji Bakanlığı için çalışmalar yapıyor gibi görünür ancak işin aslı tam olarak öyle değildir. Devlet bu laboratuvarda doğaüstü alanlarda insanlara deneyler yapmaktadır. Aynı zamanda burada “Baş aşağı” olarak adlandırılan yeni bir evrene geçiş yaratırlar ve bunun sonucunda Hawkins halkı birtakım olumsuzluklar yaşar.

Asıl olaylar ise Will isimli küçük bir çocuğun aniden ortadan kaybolmasıyla başlamaktadır. Her yerde aranmasına rağmen bulunamayan Will’in bu sır dolu kaybıyla ilgili en ufak bir ipucu bile yoktur. Arama ekiplerinin dosyayı kapattıkları anda Eleven isimli bir kız ortaya çıkar. Will’in kaybolmasının ardından ani şekilde ortaya çıkan bu kız olayların çözülmesinde bir ışık haline gelir. Aynı zamanda bu gizemli kayıp vakası devletin yürüttüğü gizli deneylerle karmaşık ve gizemli bir hal almaktadır.

Stranger Things Oyuncuları

Stranger Things, hem çocuk oyuncuların hem de tecrübeli isimlerin bulunduğu geniş bir kadroya sahiptir. Makas Eller, Dracula, Siyah Kuğu gibi unutulmaz filmlerde yer alan usta oyuncu Winona Ryder ve Tehlikeli Takip, Kanunun Ötesinde gibi aksiyon filmlerinde yer alan David Harbour başrollerdedir. Bunun dışında Finn Wolfhard, Mille Bobby Brown, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin ve Noah Schnapp gibi çocuk oyuncular da dizide yeteneklerini gösterip, oldukça beğeni topladı.

Dizinin yeni sezonunun 2020’den önce yayınlanması zor görünüyor ancak sezonla ilgili verilen yeni bir bilgi herkesi şimdiden heyecanlandırdı. Strangerthingstv adlı Instagram hesabından “Artık Hawkins’te değiliz.” notuyla paylaşılan bir gönderi, sezonla ilgili önemli bir detayı bizlere sunmuş oldu. Şimdiye kadar yayınlanan her bölümüyle izleyicisinden tam not alan yapım, yeni sezonda da beklentiyi karşılayacak gibi gözüküyor.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz