Nightcrawler (Gece Vurgunu)

0
39216
nightcrawler
nightcrawler
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Yıl: 2014

Yapım: Amerika

Tür: Gerilim, Dram, Suç

Yönetmen: Dan Gilroy

IMDB: 7,9

Süre : 117 dakika

2014 yılı sinema sektörü açısından oldukça iyi bir yıldı. Interstellar, Birdman, Gone Girl, Edge of Tomorrow gibi çok iyi filmler izlediğimiz bu yılın en iyilerinden biri de şüphesiz Nightcrawler idi. 

Film, haber kovalayan, bu şekilde geçimini sağlamaya çalışan ruhsuz ve psikopat bir adamı anlatıyor. Yönetmen Dan Gilroy, hayatının ilk uzun metrajlı filmi olan bu yapımla karşımıza çıkıyor. Senaryosu da kendisine ait olan bu yapıtın en büyük övgüleri başrolümüze ve görüntü yönetmeni Robert Elswit’e gidiyor. Filmde başrolümüz Jake Gyllenhaal, bir sosyopatı kusursuz canlandırıyor. Bu filmle Oscar’a aday olmamasını çoğu sinemasever skandal olarak adlandırsa da, izleyen kimse bu performansı aklından silip atamıyor. Bu sebeple Oscar’ın bir önemi olmadığını da tekrar hatırlatmakta yarar var. Sakin bir tempoyla ilerleyen, asla sıkmaya ve çoğu sahnede ‘’Bu kadar da olmaz!’’ dedirten filmin sonlara doğru tempo iyice yükseliyor.

Konu

Adamımız her türlü cinayet, kaza, kısacası kan revan olan her olayı daha yakından çekebilmek için var olan her türlü ahlak kuralını ayaklar altına alıyor. Filmde, reyting uğruna bir TV kanalının neleri göze alabileceğini, daha çok para kazanmak için nasıl çarpıtma haber yaptığını, insanlara haber ulaştırmak yerine onların duygularını sömürmeyi ön plana nasıl çıkardığını göstererek, günümüz medyacılara, kariyeri için her türlü ahlaksızlığa aldırış etmeyen kişilere sert göndermeler bulunduruyor.

Gerilimden çok dram türüne daha yatkın olan bu yapım, insanları derinden etkileyebilecek potansiyele sahip ve özellikle final sahnesinde insanın gerçekten kanını donduruyor. Bu yapım bir sosyopatın hislerini anlamak, sınırlarını öğrenmek konusunda kesinlikle bir başyapıt. Ayrıca 4 Ekim 2019’da vizyona girecek Joker filmini merak eden veya izlemeyi düşünenler için bu filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü bu iki filmin birbirine çok benzeyeceğine eminiz.

Bütçe ve Hasılat

Film, günümüz filmlerine kıyasla dar bir bütçeyle çekilmiş. 8,5 milyon $’a mal olan bu yapım, vizyona girdiği ilk haftada 10 milyon $ dolar ile 2. sıradan açılış yaptı. Dünya genelinde 38,7 milyon $ hasılat yapan filmimiz, Amerikan Film Enstitüsü (AFI) tarafından da 2014 yılının en iyi 11 filmi arasına alındı.

Peki filmde neleri beğenmedik?

Filmi genel olarak çok beğenmiş olsak da değiştirmek isteyebileceğimiz birkaç küçük nokta var.

İlk olarak filmin ortalarına kadar devam eden düşük tempo, izleyicilerin bir kısmını elinden kaçırmış olabilir. Ayrıca bu tempodaki filmin 117 dakika sürmesi de izleyiciyi biraz yoruyor. Sürenin 10-12 dakika daha kısa olmasını  tercih etsek de film genel olarak çok iyiydi ve izlediğimize de oldukça mutluyuz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz