İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Önemli Olan Kuklacı

   “Eğer dikkatli olmazsanız medya sizin iyi insanlardan nefret etmenizi, kötü insanları ise sevmenizi sağlar.”   MALCOLM X
   Gündelik yaşantımızda herkes gibi bizler de medya ile etkileşime geçiyoruz. Kimi zaman bir televizyon vasıtasıyla, kimi zaman sosyal medya, gazete, radyo aracılığı ile iletişim sağlıyoruz.
   Medya kanalları vasıtasıyla günde yüzlerce ileti şahsımıza ulaşıyor. Peki tüm bu iletiler doğru mu? Bizlere ulaşan iletiler ulaşma sürecinde hiç mi farklılaşmıyor?  Bizlere  her zaman doğruyu mu söylüyorlar?
Yoksa bize iyiyi kötü, kötüyü iyi mi gösteriyorlar? Bizi kandırmadıklarına emin miyiz?
   Bulunduğumuz toplumda kitleleri ayrıştıran en büyük unsurların başında siyasi partiler gelmekte. A partililer, b partililer, c partililer… Aynı zamanda bu siyasi partilerin kendi medya araçları da bulunmuyor mu? Siyasi partilerin her birinin toplumu etkilemek için yaptığı medya çalışmaları oluyor, bu çalışmalara maruz kalarak gerçek ve saf bilgiye ulaşmamız mümkün mü? Daha en başta siyasi nedenler bizi birbirimizden koparırken, bizler nasıl başarıya ulaşacağız? Siyasi ayrışmaların haricinde birçok konuda birbirimizden kopuyoruz. Bu kopukluklarımız birbirimize karşı öfke ve kin duymamızı sağlıyor. Ve bu temeldeki kin, bizim gözlerimizi medya karşısında kör ediyor.
   Toplum olarak değerlendirme becerimizi kaybetmeye başlıyoruz. Kendi ideolojilerimize yakın bulunan, hatta kendi ideolojilerimize hizmet eden medya kanallarını hatasız kabul ederek, körü körüne doğruluklarına inanıyoruz. Yanlış yapıyoruz. Bizlerin yapabileceği en doğru hareket dikkatli olmak. Medya kanalları her neye hizmet ederse etsin; isterse bize duymak istediklerimizi söylesin, isterse asla kabullenmeyeceğiz şeyleri söylesin dikkatli olmalıyız.
   Neden mi dikkatli olmalıyız?
   Bizler dikkat etmedikçe kandırılmaya devam edeceğiz.
   Bizler dikkat etmedikçe sınırlarımızı aşamayacağız.
   Bizler dikkat etmedikçe mazlumların sesi hiçbir zaman duyulmayacak.
   Bizler dikkat etmedikçe zalimler her zaman bize masum rolü yapacak.
  Bizler dikkat etmedikçe kuklacılar kuklalarını oynatmaya devam edecek. Biz ise hiçbir zaman onun bir kuklacı tarafından hareket ettirildiğini anlayamayacağız. Ne zaman ki kuklanın iplerini görmeye başlarsak, o zaman kuklacıya ulaşmamız daha kolay olacak.
  “İster mermi kullansın ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı. Kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı.”  MALCOLM X

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitenin tüm yayın hakları Netbihal.com tarafından korunmaktadır. İçeriklerin izinsiz olarak kopyalanması yasaktır.