Patara nedir, nerededir? Patara yılı nedir? Patara neden gündem oldu?

0
3086
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısında söylediği, “Bu yıl Patara yılı olacak” sözleri sonrası insanlar Patara nedir, Patara nerededir, Patara yılı nedir? sorularının cevabını araştırmaya başladı. İşte merak edilen tüm yönleriyle Patara…

Patara nedir?

Patara, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesinde yer alan bir antik kenttir. Patara, Likya Birliğine başkentlik yapmış bölgedir. Likya Birliği tarafından en değerli görülen altı kentten birisidir. Patara, Roma dönemi için de önemli bir bölge olmuştur. Dönemin birçok devleti tarafından önem verilen bölge Hristiyanlar içinde ayrı bir önem arz etmiştir. Patara antik kenti 10.000km’lik bir alana sahiptir.

Patara yılı ne anlama geliyor?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2018 Troya yılı ve 2019 Göbeklitepe yılı temaları sonrası 2020 yılını da Antalya’da arkeolojik kazılarının devam ettiği Patara Antik Kenti yılı olarak açıkladı.

Patara neden gündem oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, “2020 yılını Patara yılı ilan ettik. Patara antik kenti Fethiye kalkan arasında bulunuyor” ifadelerini kullanması üzerine vatandaşlar tarafından, Patara igi odağı haline geldi.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz