Psikolojimizin Dostu: Bağırsaklar

0
113
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

2018’den herkesin beklediği şey mutluluktur sanırım. Biz de bunun için yılın ilk günlerinde nasıl daha fazla mutlu olabiliriz diye düşünüp, biraz araştırma yaptık ve sonuçlar bizi oldukça şaşırttı.

Mesela size mutluluğunuzun, mutsuzluğunuzun, hatta depresyona girip çıkmanızın nedeninin bağırsaklarımızın sağlığımızla alakalı olduğunu söyleseydim bana inanır mıydınız? Cevabınız umarım evettir çünkü beslenme şeklimiz psikolojimizi doğrudan ilgilendiriyor.

Mesela stresli olduğumuzda iştahımızın kaçması, bir toplantı öncesi şişkinlik hissi veya depresyondayken fazla iştah… Herkeste farklı şekilde kendini belli eden birçok sorun var. Bu sorunları beynimiz değil bağırsaklarımız çözüyor. Diyelim ki depresyondasınız ve mutluluk hissi için vücudunuzun Seroton’in salgılaması gerekiyor. Serotonin salınımının %95’i ise bağırsaklar tarafından gerçekleştirilirken, sadece %5’i beyinde salgılanıyor.

Bağırsak sağlığımıza, beslenme şeklimize ne kadar çok dikkat edersek; depresyona girme, kendimizi mutsuz hissetme olasılığımız o kadar azalacaktır. Yani psikolojimizin patronu ‘bağırsaklarımız’ diyebiliriz.

Bağırsak sağlığımız o kadar önemli ki; şizofreni, anksiyete bozukluğu, panik atak gibi birçok psikolojik rahatsızlığın altında yatan nedenlerden birinin, bağırsaklardaki bakteri dengesizliği olabileceği yönünde birçok kanı var. Amerikan hapishanelerinde yapılan araştırmalarda, mahkumlar daha az fastfood, daha çok bitkisel gıda ile beslendiklerinde suç oranlarının azaldığını görmüşlerdir. Yediğimiz bazı besinler vücudumuzda toksin etkisine neden oluyor ve bu da sadece zihnimizi değil aynı zamanda ruhsal durumumuzu da olumsuz yönde etkiliyor.

Peki, bu olumsuz etkilerden kurtulmak için ne şekilde beslenmemiz lazım?

Dediğimiz gibi, serotonin salgılanması mutlu olmamıza yol açıyor ve neredeyse tamamı bağırsaklardaki bakteriler tarafından gerçekleştiriliyor. Beyindeki ödül ve ceza mekanizmalarını harekete geçirmeye yarayan dopaminin salgılanmasının yarısı, yine bağırsak bakterileri tarafından üstlenilmiş. Bu yüzden tüketeceğimiz besinlerin bağırsak dostu olması bizim mutlu olmamızı sağlayacak.

Beslenme şeklimizi eğer probiyotik ağırlıklı olarak düzenlersek; mutluluk hormonu artacak, ödül mekanizması için bağırsak bakterileri dopamin üretecek ve bingo! Siz kazandınız.

Probiyotikler ise yoğurt, peynir, kefir, salata ve lahana turşusu içerisinde bulunur.

Canan Karatay’ın da dediği gibi “Depresyon bir bağırsak hastalığıdır. Bağırsak vücudun köküdür. Beslenmeyi düzenlemeden tedavi mümkün değil.”

Bağırsaklarına dikkat et, mutlu ol diyelim biz de.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz