Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Hakkında Merak Edilenler

0
4344
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Özellikle sözel bölüm öğrencilerinin tercih ettiği Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü, (RTS) öğrencinin halinden öğrenci anlar dedik, Kocaeli Üniversitesi 4. sınıf  Radyo, televizyon ve sinema öğrencisi Emrah Özkan’a sorduk. Özkan, Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu ne iş yapar, ne kadar maaş alır, çalışma alanları nedir gibi soruların cevabını verdi. İşte o merak edilen sorular ve cevapları…

 

Radyo, Televizyon ve Sinema öğrencisi olarak sınava nasıl hazırlandın? Hangi puan türü ile bu bölüme girdin?

Ben üniversite sınavına gireceğim sene dershaneye yazıldım fakat aslında gerek olmadığını gördüm. (gülüyor) Açıkçası ben pek bir faydasını görmedim. YGS sınavına 3 ay kala çalışmaya başladım. Bu süreçte günde 300-400 arası soru çözüyordum. YGS sonuçları açıklandığında 600.000 bin gibi bir sıralamam vardı. İşin komik tarafı ise sınıfta en çok çalışan ben olmama rağmen en düşük puanı yine ben almıştım. (gülüyor) Bu sonucu almamda tabi ki sınavda sözel dersler haricinde diğer bölümleri çözmemiş olmam önemli bir etkendi. Sonuçlardan sonra 1 haftalık bir çöküş yaşadım. Fakat hızla toparlanıp ikinci sınav olan LYS’ye hazırlandım. Karşılığında da 382 gibi bir puan aldım.

Ben şu an sınav senesinde olan arkadaşlarıma fazla geç kalmadan düzenli bir çalışma prensibi edinmelerini, hedefledikleri bölümleri kazanmak için ellerinden geleni sonuna kadar yapmalarını öneriyorum.

Bizim zamanımızda olduğu gibi şu anda da Radyo, Televizyon ve Sinema TS2 puan türü ile öğrenci alımı yapıyor. Benim o dönemde ki TS2 sıralamam 45000 idi. Tabi şu an puanlar ve sıralamalar değişti.

Radyo, Televizyon ve Sinema öğrencisi hangi dersleri görür?

Ders içerikleri ve işleniş biçimleri değişebiliyor. Özellikle devlet ve özel üniversiteleri kıyasladığımızda aralarında oldukça fazla bir uçurum olduğunu söyleyebilirim. Özel üniversitelerde öğrenciler 2.sınıftan itibaren uygulamalı derslere geçerken, devlet üniversitesinde ise uygulamalı ders sayısı oldukça az olabiliyor.

Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü

Bu durum haricinde üniversiteler kendi yapısına göre radyo, televizyon ya da sinema alanlarından herhangi birine uygulamalı ders açısından daha fazla imkan tanıyabiliyor. Mesela, Kocaeli Üniversitesi’nde radyo ve televizyon adına uygulamalı dersler için imkan fazlayken bu durum, Ege Üniversitesi’nde yerini sinemaya bırakabiliyor.

Genel olarak bakarsak derslerin %40 uygulamalı geriye kalan kısmı ise teorik olarak işleniyor. Son olarak merak edenler için teorik derslere Belgesel Sinema Uygulamaları, Film Müziği, Medya Politikaları, Medya Tarihi, Sinemanın Teknik Temellerini örnek verebilirim.

Radyo,Televizyon ve Sinema öğrencileri için iş bulma imkanı nedir? 

İş bulma problemi maalesef diğer birçok bölümde olduğu gibi bizim içinde geçerli. Ben bu durumun sebebine de değinmek istiyorum. Baktığınız zaman RTS, sözel öğrenciler tarafından oldukça rağbet gören bir bölüm. Artık neredeyse buna özellerde dahil her üniversitenin iletişim fakültesi bünyesinde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü açılmış durumda. Her yıl bu yüksek sayılarda mezun veren bir bölümünde işsizler ordusuna katılması gayet normal.

Radyo,Televizyon ve Sinema bölümü

Tabi yine de tüm bu olumsuzluklara rağmen eğitim sürecinde kendini geliştiren iş deneyimi edinen arkadaşlarımız mezun olduktan sonra iş bulma konusunda biraz daha şanslı olabiliyor.

Radyo, Televizyon Programcılığı ile RTS arasındaki fark nedir?

Radyo, Televizyon Programcılığı 2 yıllık bir eğitim sürecini işlerken, RTS bölüm öğrencilerine 4 yıllık bir eğitimi zorunlu kılıyor. Eğitim süresinin dışında diğer bir farklı konu ise Radyo, Televizyon Programcılığı öğrencileri daha çok sektöre ‘teknik eleman’ olarak yetiştirildikleri için  uygulamalı dersleri yoğun olarak görüyorlar. 4 yıllık eğitim veren fakülteler ise öğrencilerini akademisyen yada teknik elemana nazaran biraz daha iyi bir konumda çalışabilecek seviyeye hazırlıyor.

RTS mezunlarının devlet memuru olabilme imkanı var mı?

Devlette çalışma imkanımız tabi ki var, ama çok zor. Sebebi ise kadronun çok az açılıyor olması. Devlete girebilmemiz için birinin istifa etmesi, emekliye ayrılması ya da bir tanıdığınızın olması gerekiyor. Mesela görünürde TRT yıllardır ilan açmıyor fakat tanıdıklar vasıtasıyla işe alımlar yapılıyor.

RTS bölümünden yeni mezun biri ortalama ne kadar maaş alır?

Yeni mezun arkadaş bugün ortalama olarak asgari ücret seviyesinde çalışma hayatına başlar.

Özel sektörde kimi kuruluşlar uzun vadeli eleman yetiştirmek için ilk 1 yıl asgari ücret ve eğitim verir. Sonrasında zam yapma yoluna gider. Kimisi de aynı durumu size 1000 TL gibi komik bir rakama yaptırmaya çalışabilir.

RTS bölümünden yeni mezun biri ortalama ne kadar maaş alır? Yeni mezun arkadaş bugün ortalama olarak asgari ücret seviyesinde çalışma hayatına başlar. Özel sektörde kimi kuruluşlar uzun vadeli eleman yetiştirmek için ilk 1 yıl asgari ücret ve eğitim verir. Sonrasında zam yapma yoluna gider. Kimisi de aynı durumu size 1000 TL gibi komik bir rakama yaptırmaya çalışabilir.

Az öncede dediğim gibi devlet seçeneği biraz düşük bir ihtimal olduğu için özel sektöre hazırlıklı olmak gerekiyor. Bu sebeplerden dolayı az önce değindiğim okul döneminde tecrübe edinmek önemli bir konu haline geliyor.

Hep genelden konuştuk. Peki senin bu sektörde hedeflediğin nokta neresi?

Ben öncelikle hedefim iyi bir dijital yayıncı olmak. Ben 2.sınıfın başında okuduğum şehirde bir işe girdim.Yaklaşık olarak 2,5 sene bu kurumda çalıştım. Görev süresince post production, fotoğrafçılık, kurgu vb. işleri yaptım.

Tüm bunlardan, bu süreçten tecrübe ettiğim şey ise, benim böyle kısa süreli işler değil de, özel sektörde bir kurumun parçası olmam gerektiği. Aklımda olan diğer bir seçenek ise ticaret yapmak.

Allah izin verdi de oldu, kendi işimi bile kurabilirim.

Üniversiteli öğrencilerin kendi bölümlerini anlattıkları “Okuyana Sor” video serimizi izleyebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz