Rear Window (Arka Pencere)

0
341
Rear Window
Rear Window
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Süre : 112 Dakika

Tür : Gizem, Gerilim

Ülke: ABD

Yapım Yılı : 1954

IMDB : 8.5

Gerilim filmlerinin ustası, mükemmeliyetçiliğin babası Alfred Hitchcock’tan, tek mekânda geçen heyecan dolu bir yapım, “Rear Window”

Ülkemizde “Arka Pencere” ismiyle, 1956 yılında gösterime giren filmin yönetmenliğini Alfred Hitchcock yapıyor.

Dönemin ünlü ve başarılı oyuncularıyla çalışmayı seven Hitchcock, bu filmde de, diğer birçok yapımında olduğu gibi James Stewart ve Grace Kelly ile beraber çalışıyor. Yardımcı kadın ve erkek oyunculuğu rollerini ise Thelma Ritter ve Wendell Corey üstleniyor.

Film, Gazeteci Jeff (James Stewart)’in ayağının kırılıp, alçıya alınması üzerine evde tekerli sandalye üzerinde, ‘röntgencilik’ yapmasını konu ediyor. Bunu her ne kadar vakit öldürmek ve eğlenmek için yapsa da, karşı komşularında bir şeylerin ters gittiğini fark etmiştir.

Arka penceresinin baktığı tarafta, Mr. Jefferies’in deyişiyle; Bayan Vücut, Yalnız Kalp, yeni evli genç bir çift, heykeltıraşçılık yapan bir kadın, köpek sahibi olan orta yaşlı bir çift, bakıma muhtaç bir kadın ve onun mücevher toptancılığı yapan eşi Lars Thorwald (Raymond Burr) yaşar.

Jefferies, gözetlemeleri sonucunda, Lars’ın eşi Emma (Irene Winston)’yı öldürdüğünü düşünür. Mr Thorwald’ın şüpheli davranışlarından sonra ise, Thorwald hanesinde bir cinayet işlendiği konusunda şüphesi kalmamıştır.

Dedektif arkadaşı olan Doyle (Wendell Corey)’u bu gizemli vakadan haberdar etmesi ve sevgilisi ile hemşiresinin de bu işin peşine düşmesi ile gizemli vaka yavaş yavaş çözüme kavuşmaya başlar.

Alfred Hitchcock’ın bütün filmlerinde olduğu gibi, katili saklamadan açıkça seyircinin gözler önüne sermesine rağmen, gerilimi ve gizemi film boyunca en üst safhada tutabilme konusundaki başarısını bu filmde de net bir şekilde görebiliyoruz. Alt metinde, evlilik ve ideal eş hakkında düşüncelerine yer verdiği bölümlerin ise üzerinde ayrıca durulması gerekir.

Hâsılat ve Ödüller

Sadece 1 milyon Dolar bütçe ile çekilen yapım, dünya genelinde yaklaşık 37 milyon Dolar hâsılat elde etti.

Akademi Ödülleri ve BAFTA Ödülleri dâhil 12 ayrı ödüle aday gösterilen film, bunlar dışında 6 özel ödüle layık gösterildi.

Alfred Hitchcock yönetmenliği, James Stewart sempatikliği ve Grace Kelly güzelliğini aynı filmde izleme şansını bizlere sunan filmi izlemenizi tavsiye eder, iyi seyirler dileriz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz