Adet Geciktirici Haplar Faydalı mı?

0
290
Adet Geciktirici Haplar Faydalı mı?
Adet Geciktirici Haplar Faydalı mı?
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Tatil planı, belki eşiyle veya partneriyle planladığı birkaç günlük kaçamak, arkadaşın düğünü, evde turşu kurmak, salça yapmak gibi bol hareket gerektiren aktiviteler; doğanın bize en büyük armağanı olan regl döngümüzle çakıştığı zaman başını ellerinin arasına alıp düşünmeyen kadın var mı ?

İlaç endüstrisinin böyle zamanlarımız için bize sunduğu çözümler arasında regl/adet geciktirici haplar ilk sırada yer alıyor. Peki adet geciktirici haplar sağlıklı mı? Adet geciktirici ilaç isimleri araştırmadan önce, sağlığımızı göz etmemiz kadın olarak birinci önceliğimiz olmalı.

Adet Geciktirici Hap Nedir?

Sözlük der ki: “Adet geciktirici hap, kadınların regl döneminde meydana gelen adet kanamasının ve adet sancısının bir süre ileri bir tarihe ertelenmesine imkan tanıyan haplardır.” Adet geciktirici (regl geciktirici ) haplar, progesteron grubu olarak adlandırılmaktadır. Kısaca belirtmek gerekirse adet geciktirici ilaç ya da haplar rahim iç tabakasında değişiklere neden olur ve sadece rahim iç tabakasına etki edip kanamayı engeller.

Adet Geciktirici Hapların Yan Etkileri

Prospektüsü okuduğumuzda regl geciktirici hapların yan etkileri arasında en çok yaygın olarak vajinal kanama ve adet kanamasının az olması (hipomenero) gösteriliyor. Bilinen yaygın yan etikleri ise baş ağrısı, ödem , bulantı, adet kanamasını olmaması (amenero) olarak rapor edilmiş. Eğer şanssızsanız çok seyrek yan etkiler olan görme ile ilgili bozukluklar ve nefes darlığı yaşayabilirsiniz.

İlaçların prosoektüslerinde bunlara yer verilmesi zorunlu ama regl geciktirici haplar gibi reçetesiz ve makul fiyatlar karşılığında satın alınabilen ilaçları kullanmadan önce kullanıcı deneyimlerinden yararlanmak gerekli. Adet geciktirici kullananlar arasında tahmin edebileceğiniz gibi ben de varım ve diyorum ki evet durumu kurtarırsınız ama sonrasında, sıkı bir regl sancısına hazır olun!

Adet Geciktirici Haplar Nasıl Kullanılır?

Adet geciktirici hap nasıl kullanılır bu da önemli bir soru zira yanlış kullanım her tür ilaçta olduğu gibi beklenen etkiyi yaratmaz. Boşu boşuna vücudunuza harici müdahale yaptığınızla kalırsınız.

Beklenen adet tarihinizden en az bir hafta önce almaya başlamanız gerekiyor. Adet geciktirici hap adetin ilk günü kullanılır mı? Hayır. Örneğin beklenen adet tarihiniz 7 Ekim ise, adet geciktirici hapları 6 Ekim’de almanızın hiçbir faydası yok. Bütün kutuyu bitirmeli miyim? Hayır. Günde iki adet olmak üzere en fazla 10 gün kullanmalısınız. Vücudunuz sizin oyuncağınız değildir. Bu tip ilaçları yılda 2-3 kereden fazla kullanmamalısınız. Hormonlarınızın doğal akışına müdahale ettiğinizi unutmayın!

Peki kullandıktan sonra ne olacak? Yukarıda bir yerde söylemiştim. Sizi bekleyen sıkı bir adet sancısına hazır olun. Regliniz takriben bir hafta on gün kadar gecikecektir ve yine kişiden kişiye göre değişebilmekle birlikte, daha az regl olmanız muhtemeldir. Sonraki adet tarihinizi, takvimde işaretlemek için, hap kullandıktan sonraki ilk regl tarihinizi yeni milat kabul edebilirsiniz.

Bu yazıda adet geciktirici ilaç isimleri ve fiyatları yer almamaktadır.

UNUTMAYIN: ADET GECİKTİRİCİ HAPLAR DOĞUM KONTROLÜNDE KULLANILMAZ. 

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz