Başarılı Bir Reklam Kampanyasının 14 Altın Kuralı

0
150
Başarılı Reklamın Altın Kuralları

Reklamcılar tüketicinin ilgisini çekmek ve onları reklamını yaptıkları ürüne veya hizmete yönlendirmek için yoğun bir savaş vermektedirler. Bu savaştan galip çıkabilmek, tüketicinin dikkatini yapılan reklama çekebilmek ile mümkündür.

Tüketici her gün belki yüzlerce reklamla karşılaşır. Fakat tüketicilerin %85’i karşılaştıkları bu reklamları fark etmezler. Çünkü medya araçlarını izlerken ya da dinlerken başka uğraşlar vermektedirler. Örneğin yemek yerken televizyon seyretmekte ya da araba kullanırken radyo dinlemektedirler. İki ya da üç işi yapan tüketicinin dikkat seviyeleri o kadar düşüktür ki ilgilerini çekmek ve etkilemek zordur.

İyi bir ürüne yada hizmete sahip olmamız o ürünü yada hizmeti kolayca satacağımız anlamına gelmez. Çünkü günümüzde artık neredeyse bütün ürünler ya da hizmetler birbirlerine benzemektedir. Örneğin bütün bankaların verdiği hizmetler hemen hemen aynıdır. Tekstil ürünleri aynı makinelerde işlenir. Aynı ipliği ya da kumaşı kullanırlar.

Bunun için de kurum ürünün veya hizmetin satılabilmesini sağlamak için başarılı bir pazarlama stratejisine ve etkili bir reklam kampanyasına ihtiyaç duyar. Çünkü etkili tanıtım kampanyaları marka ve potansiyel müşteri arasındaki bağı güçlendirip bu kişilerin sadık müşterilere dönüşmelerini sağlayan çalışmalardır.

Bir reklam kampanyasının etkili olabilmesi için birbirinden farklı ama bağlamsal açıdan uyumlu birçok niteliğin bir araya gelmesi gerekir.

Bu nitelikleri maddeler halinde sıralarsak;

1) Tüketici odaklı olmalıdır

Reklamın tüketicinin iç görüsünü en iyi şekilde yakalamış olması gerekir.  Onları çok iyi tanımalı ve isteklerine cevap vermelidir. Yani tüketiciyi can evinden vurmalıdır.

2) Özellik değil yarar sağlayan reklam başarılıdır

Reklamın fonksiyonel ve duygusal yararları olması gerekir. Çünkü Leo Burnett’e göre tüketici izlediği reklamdan duygusal bir tat alır. Bunun için reklamın yararlı olması ve duygulara dokunması önemli bir husustur.

3) Başarılı reklam tüketiciye bir şeyler söylememelidir

Tüketiciyi harekete geçirmeli. Tüketiciye yapmam dediği şeyleri yaptırmalı ve hissettirmeli. Almam dediği şeyleri bile aldırmalıdır.

4) Güçlü bir marka değeri kurmalıdır

Üründen çok markanın değeri vurgulanmalı. Çünkü tüketiciler, markalara insana yüklenen karakter özelliklerini yüklerler. Bu yüzden tüketiciye daha sıcak ve daha yakın gelen ürünler değil markalardır. Bunun için marka değeri tüketicinin gözünde üründen daha önemlidir. Yapılan reklam markanın duruşuyla uyumlu olmalıdır.

5) Özgün olmalıdır

Reklam düşüncesinde kimsenin düşünmediğini düşünerek anlatılmak istenen anlatılmalıdır. Bunun için rakiplerden farklı olmalı ve fark yaratmalıdır. Bu da ancak özgün olmaktan geçer.

6) Basmakalıp olmamalıdır

Basmakalıp tanıtım düşüncesinden uzak kalınmalıdır. Daha önce yapılan herhangi bir reklam çalışması taklit edilip kopyalanmamalıdır.

7) Dikkat çekmeli ve şaşırtıcı olmalıdır

Reklam, tüketicinin dikkatini çekmek için beklenmeyeni sunmalıdır.

8) Reklamda yaratıcı düşünce etkili olmalıdır

Reklamda yaratıcılık özgür olduğu sürece etkili kampanyalar ortaya çıkar.

9) Reklam açık, sağlam ve basit olmalıdır

Kampanyada anlatılmak istenen düşünce basit bir şekilde verilmeli. İletilmek istenen mesaj tüketicinin beyninde çok açık ve sağlam imgeler oluşturmalı.

10) İnandırıcı olmalıdır

Reklamda iletilmek istenen mesajın, tüketici tarafından inanması desteklenmelidir.

11) Hatırlanabilir olmalıdır

Verilen mesaj ya da slogan tüketicinin zihninde yer etmelidir.

12) Reklamı yapılan ürün ya da hizmet çok iyi tanınmalı ve anlaşılmalıdır

Ürünün tüketiciye faydaları ve genel olarak ürünün avantajları yansıtılmalıdır.

13) Reklam kampanyasında marka etrafında bir hikâye oluşturulmalıdır

Hikâye yaratıcı ve etkili mesajlarla harmanlanmalı, hedef kitlenin hikâye ile kendilerini özdeşleştirmeleri sağlanmalıdır.

14) Reklam tek başına durmamalıdır

Tüm kampanyayla birlikte bir bütün oluşturmalı. Kampanya oluşturulduğunda tek bir reklam yapılıp bırakılmamalı. Fikir diğer uygulamalara da aktarılabilmeli ve uygulanabilmelidir.

Kısaca Bernbach’ın dediği gibi, ”Tüketici benim reklamıma neden baksın? Televizyonu açtığında neden benim reklamıma dikkat etsin? Neden benim öykümü dinlesin? ” sorularının yanıtları yukarıda saydığımız nitelikleri ortaya çıkarır. Ortaya çıkan nitelikler ise uyum içinde bir araya getirildiğinde başarılı ve etkili reklam kampanyalarının yapılmasını sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz